Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava rekonstruuje čistírnu odpadních vod v Bernarticích nad Odrou. Provoz je v současnosti hydraulicky i látkově přetížen, což snižuje jeho účinnost při odstraňování amoniakálního dusíku z odpadních vod. Díky investici se zlepší kvalita vypouštěné vody a zvýší kapacita provozu. Bude tedy možné napojit další obyvatele a pomoci rozvoji obce.
Současná čistírna je hydraulicky i látkově přetížena. Díky rekonstrukci bude zvýšena její účinnost i kapacita. Hotovo by mělo být v září.
Čistírna odpadních vod v Bernarticích nad Odrou je mechanicko-biologická s technologií firmy Stähler. Projektovaná je na kapacitu 716 ekvivalentních obyvatel. Byla vybudována obcí v roce 1998 a postupně byla společností SmVaK odkoupena.
Čistírna je projektována na vyčištění 48 545 kubických metrů odpadních vod za rok. Maximální projektovaný průtok na odtoku z čistírny je 23,4 kubických metrů za hodinu.
„Slabým článkem čistírny je její aktivační nádrž, tedy místo, kde dochází k odbourání organického znečištění a dusíkatých látek pomocí mikroorganizmů. Ta je vybavena dvěma biodisky, které vykazují časté poruchy mající dopad jak na výši provozních nákladů, tak na kvalitu čištěných odpadních vod. Vzhledem ke stáří provozu se k nim navíc velice obtížně shánějí náhradní díly,“ vysvětluje ředitel kanalizací Jan Tlolka.
Díky investici do biologické části čistírny bude zvýšena účinnost i kapacita provozu. Místo poruchových biodisků bude nainstalováno klasické biologické čištění spočívající v instalaci jemnobublinných elementů, přičemž dodávku vzduchu budou zajišťovat dmychadla. Bude zvýšen také objem aktivační nádrže na úkor kalového hospodářství, které bude zmenšeno na polovinu.
V průběhu rekonstrukce dojde také ke kompletní výměně technologického vystrojení dosazovací nádrže, tedy místa, kde dochází k sedimentaci aktivovaného kalu a jeho oddělení od vyčištěné vody, která odtéká zpět do přírody.
Vyměněna budou také dvě čerpadla ve vstupní čerpací stanici, čerpadla vratného kalu a rekonstruovány budou také rozvody silnoproudu.
„V letošním roce máme na investice do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury připraveno nejvíce prostředků v historii naší společnosti, 550 milionů korun. Projekt v Bernarticích nad Odrou je příkladem toho, že na jedné straně pomůžeme životnímu prostředí, protože ještě zlepšíme parametry vypouštěné vody. Zároveň umožníme navýšením kapacity provozu, aby se na veřejnou kanalizaci mohli připojit další lidé. Pomáháme tedy zprostředkovaně rozvoji obce,“ vysvětluje generální ředitel Anatol Pšenička.
Pozitivně vnímá SmVaK Ostrava 95 % dotazovaných představitelů měst a obcí a 99 % zástupců firemního sektoru, kteří výrazně pozitivně hodnotili také vystupování zaměstnanců vodárenské společnosti při řešení provozních záležitostí. Vyplývá to z průzkumu zákaznické spokojenosti, který realizovala agentura Respond & Co. v lokalitách Moravskoslezského kraje, kam vodárenská společnost působí.
Původní mechanicko-biologická čistírna odpadních vod v Karviné, která byla uvedena do provozu v roce 1961 a byla na začátku nového tisíciletí nahrazena novým moderním provozem splňujícím přísné legislativní požadavky, je zdemolována a areál je vyčištěn. Odstranění chátrající objektů nevyužívaného provozu bylo provedeno také s ohledem na požadavky statutárního města Karviná.
Před zimou a v jejím průběhu je kromě pečlivého zazimování zahrady a domu nutné se zaměřit také na to, jak zajistit před mrazem domovní vodoměr, aby nedošlo k jeho poškození. Nepodceňujme tato opatření. Vyhneme se nepříjemným situacím, které mohou mít kromě našeho pohodlí negativní dopad také na naši peněženku.
V těchto dnech vrcholí investice SmVaK Ostrava, díky níž bude zvýšena kapacita přívodního řadu pitné vody a bude umožněno napojení nových nemovitostí na veřejný vodovod.
SmVaK Ostrava včera odstartovaly provoz online nástroje, jehož prostřednictvím si mohou zákazníci z pohodlí domova vybírat ze služeb, které společnost nabízí.
Na začátku září začala v Hradci nad Moravicí významná stavební akce, v jejímž průběhu bude v letošním roce zmodernizováno 876 metrů ocelového a litinového potrubí v ulicích Písecká, Bezručova, Fučíkova a Komenského. Nové potrubí bude z tvárné litiny s vnitřní vystýlkou, případně z vysokohustotního polyetylenu. Hotovo bude do konce listopadu.
Na začátku října proběhla každoroční akce Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, jejímž cílem je odvést z vodovodního potrubí nežádoucí sedimenty železitého původu, které se v něm postupně usazují.
Poté, kdy převzala zásobování vojenského újezdu a Města Libavá pitnou vodou Armádní Servisní a byl ukončen odběr z vodovodního řadu společnosti SmVaK Ostrava, je nutné optimalizovat dodávky pro část Budišova nad Budišovkou - Podlesí.
Vodojemy jsou tradičně symbolem dodávek pitné vody stejně jako velmi často významnou dominantou kulturní krajiny. Společnost SmVaK Ostrava provozuje 370 vodojemů s celkovým objemem téměř 390 tisíc kubíků pitné vody, z toho 112 vodojemů s největší kapacitou je součástí páteřního výrobního a distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu.
Další tři projekty směřující do obnovy infrastruktury pro dodávky pitné vody budou dokončeny v posledním srpnovém týdnu v Havířově a Karviné. Již na začátku prázdnin bylo za více než šest a půl milionu rekonstruováno 642 metrů vodovodní sítě a související infrastruktury z poloviny padesátých let minulého století v Chopinově, Třeneckého, Sadově a Šmeralově ulici v Havířově.
Několik významných investičních projektů do vodovodních sítí odstartovala na začátku léta společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava na Frýdecko-Místecku.
Na Opavsku společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava aktuálně modernizuje nebo rozšiřuje čistírny odpadních vod v Dolním Benešově nebo Háji ve Slezsku, významný projekt odstartoval ale také ve Vítkově.
Díky projektu za více než 10 milionů korun bude na rozšířenou čistírnu možné v případě potřeby napojit například Mokré Lazce, Štítinu nebo Nové Sedlice.
Zhruba 10 milionů korun investuje společnost SmVaK Ostrava do rekonstrukce kanalizačních stok a související infrastruktury v Karvinské ulici v Českém Těšíně. Stavba se týká 525 metrů kanalizační sítě a související infrastruktury, téměř 300 metrů bude provedeno bezvýkopovou metodou, kdy bude do potrubí vtažena samonosná vložka.
Cílem projektu je využít část třetího koridoru aktivační nádrže, který v současnosti slouží jako rezerva a není vystrojen technologiemi, k další redukci objemu dusíku ve vyčištěné vodě. Právě odpovídající odstranění tohoto prvku a jeho sloučenin z vody je nejsledovanějším parametrem z hlediska kvality celého procesu.
Horkému počasí musí čelit zaměstnanci čistírny odpadních vod ve Frýdku-Místku, kteří v současnosti připravují k opravě druhý koridor aktivačních nádrží. Práce na prvním z nich jsou již dokončeny, kompletní finalizace opravy je plánována na červenec.
Více než 3,3 tuny návnad pro potkany poputuje do kanalizačních sítí a související infrastruktury v obcích a městech, kde je provozuje společnost SmVaK Ostrava. Stejně jako každý rok odstartovala na jaře plošná deratizace, jejímž cílem je udržet počet potkanů v síti na stabilizované úrovni. Deratizace byla zahájena na konci dubna v Českém Těšíně, pokračuje se postupně v dalších městech a obcích v regionu.
V sobotu 25. března zpřístupní společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava veřejnosti areály čistíren odpadních vod v Opavě, Novém Jičíně, Karviné a Frýdku-Místku (Sviadnově). V prostorách největší beskydské úpravny vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí proběhne kromě exkurze také ukázka toho, jak lokalizovat poruchy na vodovodní síti a trasovat potrubí.
Více než 66 milionů bude letos investováno do kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod, téměř 59 milionů je na Opavsku v roce 2017 určeno na obnovu a rozvoj vodovodních sítí. Po dokončení největší strojně-technologické modernizace Úpravny vody Podhradí v její téměř šedesátileté historii za 130 milionů korun na konci roku 2016 proběhnou letos významné opravy vodojemů na páteřní síti – například v Chvalíkovicích.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v roce 2017 do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury 526 milionů korun. Zhruba pětina z těchto prostředků je určena pro vodovodní a kanalizační sítě nebo čistírny odpadních vod v okrese Karviná. Například v obci Dětmarovice vzniknou téměř dva kilometry moderního a kapacitnějšího vodovodu.
Téměř 45 milionů korun investuje společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava v roce 2017 do vodovodní sítě na Frýdecko-Místecku a Třinecku, více než 30 milionů bude směřovat do projektů v oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod.
V předvánočním období se podařilo vybrat 370 kilogramů oblečení. Jeho prodej v dobročinných second handech pomůže například mobilnímu hospici Ondrášek nebo dennímu stacionáři Žebřík.
Do čistíren společnosti SmVaK Ostrava dotéká velké množství látek a předmětů, které do odpadních vod nepatří. Způsobují provozní problémy, zvyšují náklady a mohou zatěžovat životní prostředí
Kvůli vysoké poruchovosti a tlakovým poměrům bude vyměněno 460 metrů potrubí z padesátých let minulého století. Vzhledem k tomu, že je větší část trasy vedena zahradami a okrajem lesa, je v délce 360 metrů stavba realizována bezvýkopovou pokládkou řízeným horizontálním vrtáním. Zbývajících sto metrů bude položeno otevřeným výkopem.
Díky použití metody berstliningu, kdy je nové potrubí zataženo do toho stávajícího, u kterého přitom dochází k jeho destrukci, nebylo nutné na více než 500 metrech zasahovat do povrchu a omezovat občany. Nový vodovodní řad v ulicích Pionýrů a Sadová v Kopřivnici byl vybudován z tvárné litiny s ochranným obalem z cementové malty s profilem DN 80.
Téměř 1 100 v Bílovci, více než 350 ve Zbyslavicích a 390 ve Slatině. Tolik metrů nových vodovodních sítí buduje v současnosti na Bílovecku společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. Všechny tři projekty celkem za více než 17 milionů korun začaly v létě a měly by být hotovy do konce roku.
Žáci druhého stupně čtrnácti základních škol v Moravskoslezském kraji se mohli na jaře díky spolupráci společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava s experty na interaktivní vzdělávací programy zúčastnit vzdělávacího programu Strom života.
SmVaK Ostrava zvítězily v koncesním řízení a budou od 1. října provozovat kanalizaci v obci u Žermanické přehrady. Odpadní vody budou odváděny do čistírny odpadních vod v Soběšovicích.
S koncem prázdnin zahájila společnost SmVaK Ostrava další významný investiční projekt ve Frýdku-Místku v oblasti kanalizační sítě. Použije také bezvýkopovou technologii, aby snížila dopad své činnosti na pozemní komunikace. Hotovo bude na konci roku. Zrekonstruuje také vodovod v ulici Čs. červeného kříže.
Za účasti zástupců měst a obcí, vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj Jiřího Ciencialy a vedení společnosti SmVaK byl slavnostně otevřen a uveden do provozu nový vodojem v obci Milíkov na Jablunkovsku, který zajistí přístup k dostatečné kapacitě pitné vody páteřního distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava implementovala energetickou politiku a identifikovala jednotlivé aspekty nakládání s energiemi, které bude dále pravidelně monitorovat a analyzovat. Byly stanoveny cíle, jakých úspor a v jakých oblastech lze při nakládání s energiemi dosáhnout.
V Karviné v letošním roce společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava dokončila, v současnosti realizuje nebo právě připravuje čtrnáct projektů obnovy vodohospodářské infrastruktury. Aktuálně se staví na šesti místech. Výsledkem bude mimo jiné 1787 metrů nových vodovodních řadů, 1713 metrů kanalizačních stok a přípojek.
Tři významné rekonstrukce na vodovodní síti byly v červnu zahájeny v Novém Bohumíně. Při největší z nich bude vyměněno 946 metrů vodovodního řadu v ulicích 9. Května a Trnková. Tím bude zajištěna dostatečná kapacita pro zásobování průmyslové oblasti poblíž Drátovenské ulice v případě poruchy obvyklého způsobu zásobování.
Akce bude stát více než 3,6 milionu korun. 143 metrů bude vybudováno otevřeným výkopem ve stávající trase, 214 metrů otevřeným výkopem v nové trase, 77 metrů bezvýkopovou metodou řízeného vrtání a více než 63 metrů metodou berstlining.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava realizuje v současnosti dvě významné rekonstrukce vodovodních řadů na Novojičínsku. Celkové náklady projektů v Novém Jičíně a Frenštátu pod Radhoštěm se vyšplhají na 7,5 milionu korun. V Novém Jičíně se začalo stavět v dubnu a hotovo bude v srpnu, akce ve Frenštátě byla zahájena v dubnu, kompletně dokončena bude v srpnu.
Nejodvážnější budou za ztvárněné dobrodružství oceněny. Čtrnáctý ročník mezinárodní soutěže v kreslení pro děti připravily SmVaK Ostrava ve spolupráci se společností Aqualia. Důraz je kladen na práci s moderními technologiemi a na prohlubování znalostí o významu vody pro životní prostředí i člověka
Zájemci navštívili Úpravnu vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí a čtyři významné čistírny odpadních vod v regionu. Děti i rodiče se seznámili s procesem výroby pitné vody a čištění té odpadní.
Zájemci budou moci navštívit Úpravnu vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí a významné čistírny odpadních vod v regionu. Kapacita je omezená a je nutné se předem zaregistrovat
Společnost letos plánuje investovat do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun.
V letošním roce bude rozděleno mezi neziskové organizace, v nichž působí zaměstnanci SmVaK, 198 843 korun
Více než 95 % domácností, jimž dodává pitnou vodu společnost SmVaK Ostrava, hodnotí pozitivně její kvalitu. 61 % lidí ji dokonce považuje za velice kvalitní. Vyplývá to z průzkumu zákaznické spokojenosti, který na konci roku 2015 realizovala společnost Respond & Co. v lokalitách Moravskoslezského kraje, kam SmVaK dodává pitnou vodu a odvádí vodu odpadní.
Společnost SmVaK Ostrava po dohodě s Povodím Odry přistoupila 12. ledna 2016 k dalšímu opatření, jehož cílem je dále šetřit objem vody v nádrži Šance, která je v současnosti naplněna zhruba na 30 % své kapacity, a naopak více využít vodu z údolní nádrže Morávka, jež je naplněna v současnosti asi ze tří čtvrtin.
Mezi zaměstnanci společnost SmVaK Ostrava je velké množství lidí, kteří se ve svém volném čase a většinou bez nároku na odměnu věnují společensky prospěšným aktivitám. Firma chce potvrdit, že jí tyto aktivity jejích zaměstnanců nejsou lhostejné, váží si jich a zaslouží si podporu. Proto přicházís programem s názvem Plaveme v tom spolu!
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, za více než sedm milionů korun opravila vodovodní řad v Kunčičkách u Bašky na Frýdecko-Místecku. Stav potrubí už nestačil dodávce vody především v době odběrových špiček.