Členské země OSN jednomyslně přivítaly závěrečný dokument, který se týká programu rozvoje v období po roce 2015 a Cílů udržitelného rozvoje. Otevírá se tak cesta k naplnění rozvojové agendy po roce 2015.
AquaFed blahopřeje členským státům OSN, mediátorům Csabovi Körösimu, Machariovi Kamauovi a Davidu Donoghueovi i všem dalším, kdo přispěli k úspěšnému vyjednávání o Cílech udržitelného rozvoje („SDG“). Dokument dostal konečnou podobu v neděli 2. srpna v New Yorku. Tento zásadní dokument byl předložen k ratifikaci 69. zasedání Valného shromáždění OSN. Až vstoupí v platnost, měl by v nadcházejících letech výrazně přispět ke zlepšování podoby světa.
Jakožto Mezinárodní federaci soukromých provozovatelů vodárenské infrastruktury jsme zejména potěšeni zněním cíle č. 6 – zajistit všem dostupnost vody a kanalizace – a z něj vyplývajících dílčích cílů.
Již v době před konáním konference „Rio + 20“ sdružení AquaFed upozorňovalo na nezbytnost vymanit se z tyranie vodovodních kohoutků a toalet, která je bezděčným důsledkem Rozvojových cílů tisíciletí. AquaFed zdůrazňuje, že při zajišťování udržitelného rozvoje a potírání chudoby je nezbytný návrat k vnímání vody z hlediska plného vodohospodářského cyklu. Je to důležité zejména pro zajištění ochrany kvality vody, řízení zdrojů způsobem umožňujícím zajištění dostatku nezávadné vody pro všechny uživatele i všechny účely využití, a také pro prevenci vzniku znečištění a jeho odstraňování z odpadních vod tak, aby neohrožovalo lidské zdraví a životní prostředí. Přestože jsou vodovody a toalety při potírání chudoby, ochraně zdraví a podpoře vzdělávání a rozvoje zaměstnanosti životně důležité, lze říci, že bez napojení na systém širšího řízení vodních zdrojů a systémů, jsou téměř k ničemu. Například záchod, který není připojený na soustavu zachycování a čištění odpadních vod, může víc uškodit než prospět.
Veškeré dílčí cíle v rámci cíle č. 6 jsou nyní stanoveny tak, aby reálně umožňovaly napojení v rámci plného cyklu.
To, že členské země OSN tuto vizi pochopily a podpořily, je obrovskou zásluhou agentury UN Water i světového vodohospodářského společenství, které odborníkům a vyjednávačům poskytovalo podporu a poradenství.
Toto společenství má nyní před sebou náročný úkol spočívající v realizaci této vize. Výchozí ukazatele potřebné k nastartování aktivity a sledování dosaženého pokroku jsou již stanoveny. Praktické metody jejich použití bude nutno zdokonalovat, to se však bude dít již v průběhu práce. AquaFed a jeho členové jsou připraveni pomáhat státům a veřejným orgánům při podpoře tohoto úsilí, jehož potřeba bude v různých částech světa různě naléhavá.
Další zdroje informací
---------------------------------------------------------------------------
Jaké jsou cíle udržitelného rozvoje č. 6?
(Vyňato z dokumentu „UTVÁŘÍME NÁŠ SVĚT: AGENDA PRO UDRŽITELNÝ ROZVOJ 2030 – VÝSTUP PRO SUMMIT OSN KE SCHVÁLENÍ ROZVOJOVÉ AGENDY PO ROCE 2015“, OSN, New York, 2. srpna 2015)
Cíl č. 6: Zajistit všem dostupnost vody a kanalizačních zařízení a udržitelné hospodaření s nimi
6.a Do roku 2030 rozšířit mezinárodní spolupráci a budování kapacit na podporu rozvojových zemí v činnostech a programech týkajících se vody a hygieny včetně shromažďování a odsolování vody, efektivity využívání vody, čištění odpadních vod a technologií pro recyklaci a druhotné využití;
6.b Podporovat a posilovat zapojení místních společenství do zlepšování řízení vodních zdrojů a kanalizace.
Diskuze o výhodnosti veřejného a soukromého provozování se vedou nejenom v ČR, ale i jinde v Evropě. Podle včerejšího Le Parisien zástupci svazku obcí Plaine commune rozhodli tento týden o přistoupení obcí Saint-Ouen, La Courneuve a Épinay do vodárenského sdružení regionu Île-de-France Sedif, který provozujeme skupina Veolia.
Jak by mohl přechod na kruhovou ekonomiku ochránit naše životně důležité zdroje? Odpověď na tuto otázku hledá Martin Stuchtey, ředitel mnichovské pobočky společnosti McKinsey, který rovněž stojí v čele jejího Centra pro podnikání a životní prostředí společnosti. Text byl vytvořen ve spolupráci s Nadací Ellen MacArthurové, která propaguje vzdělávací a podnikatelské iniciativy podporující rozvoj kruhové ekonomiky, a viceprezidentem pro inovace a trhy ve společnosti Veolia Laurentem Augustem.
V důsledku smrtících výbuchů ve městě Tchien-ťin dne 12. srpna letošního roku pověřily čínské úřady společnost Veolia vyčištěním 1 100 tun toxických odpadních vod.
Francouzská skupina Veolia zpracuje v severočínském Tchien-ťinu stovku tun kontaminované odpadní vody. Důvodem jsou obavy z chemické kontaminace po silných explozích, k nimž došlo ve středu 12. srpna večer v průmyslové zóně tohoto města.
Veolia řídí veškeré aspekty veřejných vodohospodářských služeb pro japonské město Hakone západně od Tokia, což obnáší i dodávku vody pro "onsen", tradiční japonské lázně.
Sdružení SIAAP (Syndicat Interdépartemental d‘Assainissement de l’Agglomération Parisienne) spustilo intenzifikaci sběrného systému odpadních vod pro širší aglomeraci Paříže, návazného předčištění a čerpání na městské čistírny odpadních vod (ČOV) s názvem „Avant-Seine“ v hodnotě 11 mld. Kč.
Skupina Veolia pracuje v kalifornském městě Rialto (101 700 obyvatel) pro Rialto Water Services, která odpovídá za investice do modernizace rozvodné vodovodní sítě a kanalizačního systému a zvyšování celkové kvality komunálních služeb. Smlouva byla uzavřena na dobu 30 let.
Společnost Veolia, světový specialista na vodohospodářské služby, odpadové hospodářství a energetické služby, v úterý 9. června oznámila, že získala zakázku v hodnotě 144 milionů dirhamů (cca 35 mil. eur) na rozšíření čistírny odpadních vod v Dubaji.
Téměř dvě třetiny indických elektráren se nachází na místech s nedostatkem vody. Navíc 79 % plánovaných elektráren by mělo stát v oblastech, které mají nouzi o vodu. Elektrárny vyžadují pro svůj provoz značné množství vody a to nejen pro účely chlazení. Indie si tak bohužel pozdě uvědomuje, jak je důležité při plánování nových staveb počítat s vodními zdroji.
Závod na zpracování kalů vybudovaný skupinou Veolia v Hong-kongu je více než jen průmyslovým podnikem. Jde o skutečně ekologicky šetrný komplex, který je z hlediska energie a vody naprosto nezávislý a soběstačný.
Veolia spolupracuje se servisní firmou Jenets při odečtech vodoměrů obyvatel Tokia, Ósaky a Kjóta.
Počet obyvatel: 880 000
ÚPLNÝ PROGRAM PŘÍSTUPU K VODĚ
Společnost Veolia realizuje v Guayaquilu, největším městě v Ekvádoru, program přístupu k vodě umožňující všem rodinám využívat kvalitní veřejné služby.
ENERGETICKY SOBĚSTAČNÁ ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD
Čistírna odpadních vod, kterou Veolia provozuje v Geře, vyrobí dostatečné množství energie pro zajištění svého každodenního provozu.
MODEL ENERGETICKÉ OPTIMALIZACE
Společnosti Dalkia, pověřené výstavbou a provozem tepelné sítě
„Sud-ouest“ („Jihozápad“) ve městě Harbin, se podařilo v tomto městě na severovýchodě Číny dosáhnout vynikajících energetických výsledků s bilancí 40% nárůstu energetické účinnosti.
VEOLIA OPTIMALIZUJE VÝKONNOST SLUŽEB DODÁVKY VODY A ČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD
Zlepšením celkové výkonnosti veřejných služeb dodávky vody a čištění odpadních vod ušetří město New York 100 až 200 milionů dolarů ročně.
ZELENÁ ENERGIE VÝRAZNĚ VZRŮSTÁ
Více než 15 % z celkové výroby energie pro tyto sítě pochází ze zelené energie.
VEOLIA ZAJIŠŤUJE NAKLÁDÁNÍ S ODPADY V JIŽNÍ ČÁSTI SYDNEY
V Austrálii podporuje Veolia přechod od modelu zpracování a skladování odpadu ve městě k jeho využití.
SÍTĚ VÝROBY TEPLA A CHLADU NAPOMÁHAJÍ K OBNOVĚ MĚSTA
Baltimore, dvacátá největší americká metropole a starobylé průmyslové město, se změnilo na nejmodernější středisko služeb.
Počet obyvatel: 3 200 000
VODA PRO PRŮMYSL A OBYVATELE
Společnost Veolia postavila a provozuje v Durbanu závod na recyklaci upravených odpadních vod. Město tak může poskytnout místnímu průmyslu dostatečné množství vody za optimalizovanou cenu a vyčlenit zdroje sladké vody na výrobu pitné vody pro obyvatelstvo.
Počet obyvatel: 510 000
Počet obyvatel: 900 000
Počet obyvatel: 1 000 000
Počet obyvatel: 1,4 mil. obyvatel zásobených společností Aqua Pennsylvania
Více než 3,5 miliardy lidí nemá k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění vod odpadních.
Počet obyvatel: 2 000 000
Počet obyvatel: 500 000
Počet obyvatel: 127 000.
Procento nefakturované vody se během 3 let snížilo ze 30 % na 10 %.
Počet obyvatel: 280 000.
Počet obyvatel: 440 000
Počet obyvatel: 310 000
Počet obyvatel: 103 000. Během osmi let byla zajištěna nepřetržitá dodávka vody pro 10 128 odběratelů, čímž došlo ke zvýšení míry pokrytí z 0,89 procent na 52,87 procent.