Za účasti zástupců měst a obcí, vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj Jiřího Ciencialy a vedení společnosti SmVaK byl slavnostně otevřen a uveden do provozu nový vodojem v obci Milíkov na Jablunkovsku, který zajistí přístup k dostatečné kapacitě pitné vody páteřního distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu.
Projekt zajistí dostatek pitné vody pro zhruba 13 tisíc odběratelů Jablunkova, Návsí, Bystřice nad Olší, Hrádku, Písečné, Košařisk a Vendryně, kteří standardně používají ve vodovodní síti společnosti SmVaK vodu z místních podzemních a povrchových beskydských zdrojů. Ty však v období nedostatku srážek vykazují nedostatečnou vydatnost a situaci je třeba řešit operativními zásahy, jako tomu v loňském horkém a suchém létě (provizorní čerpací stanice, návoz autocisternami). Této problematice jsme se nedávno také věnovali v rozhovoru se starostou Vendryně.
Jde fakticky o dva na sebe navázané projekty:
První – Úprava způsobu zásobování pitnou vodou Bystřice nad Olší – umožňuje čerpání vody z centrálního systému Ostravského oblastního vodo- vodu přes vodovodní síť Třince a Vendryně do vodojemu pro Bystřici nad Olší. V souvislosti s tím byla v září 2015 dokončena výstavba čerpací stanice pro čerpání do vodojemu v Bystřici nad Olší.
Druhý projekt – Náhrada zdrojové bilance Jablunkovska – spočíval především v umožnění čerpání vody z Ostravského oblastního vodovodu
do nového vodojemu v Milíkově, odkud směřuje na Jablunkovsko. Stavba, kterou projektovala společnost Voding Hranice a realizovala firma Staspo, začala na podzim roku 2015, kdy bylo položeno potrubí přívodního a výtlačného řadu v délce jednoho kilometru. V následujícím roce byl postaven nový vodojem v obci Milíkov včetně vybavení všemi potřebnými technologiemi a jeho začlenění do dispečerského systému SmVaK Ostrava. Položeno bylo potrubí od nového vodo- jemu po napojení na vodovod v Návsí v délce 4010 metrů.
Příprava projektu začala již v roce 2012, kdy byla zpracována technicko-ekonomická studie analyzující možné varianty, jak zajistit dodávky pitné vody z Ostravského oblastního vodovodu do dané oblasti. Následně probíhala jednání s vlastníky pozemků a hledání vhodné trasy pro nový vodovod.
Díky projektu jsou zajištěny stabilnější dodávky pitné vody pro 13 000 odběratelů Jablunkova, Návsí, Bystřice nad Olší, Hrádku, Písečné, Košařisk a Vendryně.
Pozitivně vnímá SmVaK Ostrava 95 % dotazovaných představitelů měst a obcí a 99 % zástupců firemního sektoru, kteří výrazně pozitivně hodnotili také vystupování zaměstnanců vodárenské společnosti při řešení provozních záležitostí. Vyplývá to z průzkumu zákaznické spokojenosti, který realizovala agentura Respond & Co. v lokalitách Moravskoslezského kraje, kam vodárenská společnost působí.
Původní mechanicko-biologická čistírna odpadních vod v Karviné, která byla uvedena do provozu v roce 1961 a byla na začátku nového tisíciletí nahrazena novým moderním provozem splňujícím přísné legislativní požadavky, je zdemolována a areál je vyčištěn. Odstranění chátrající objektů nevyužívaného provozu bylo provedeno také s ohledem na požadavky statutárního města Karviná.
Před zimou a v jejím průběhu je kromě pečlivého zazimování zahrady a domu nutné se zaměřit také na to, jak zajistit před mrazem domovní vodoměr, aby nedošlo k jeho poškození. Nepodceňujme tato opatření. Vyhneme se nepříjemným situacím, které mohou mít kromě našeho pohodlí negativní dopad také na naši peněženku.
V těchto dnech vrcholí investice SmVaK Ostrava, díky níž bude zvýšena kapacita přívodního řadu pitné vody a bude umožněno napojení nových nemovitostí na veřejný vodovod.
SmVaK Ostrava včera odstartovaly provoz online nástroje, jehož prostřednictvím si mohou zákazníci z pohodlí domova vybírat ze služeb, které společnost nabízí.
Na začátku září začala v Hradci nad Moravicí významná stavební akce, v jejímž průběhu bude v letošním roce zmodernizováno 876 metrů ocelového a litinového potrubí v ulicích Písecká, Bezručova, Fučíkova a Komenského. Nové potrubí bude z tvárné litiny s vnitřní vystýlkou, případně z vysokohustotního polyetylenu. Hotovo bude do konce listopadu.
Na začátku října proběhla každoroční akce Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, jejímž cílem je odvést z vodovodního potrubí nežádoucí sedimenty železitého původu, které se v něm postupně usazují.
Poté, kdy převzala zásobování vojenského újezdu a Města Libavá pitnou vodou Armádní Servisní a byl ukončen odběr z vodovodního řadu společnosti SmVaK Ostrava, je nutné optimalizovat dodávky pro část Budišova nad Budišovkou - Podlesí.
Vodojemy jsou tradičně symbolem dodávek pitné vody stejně jako velmi často významnou dominantou kulturní krajiny. Společnost SmVaK Ostrava provozuje 370 vodojemů s celkovým objemem téměř 390 tisíc kubíků pitné vody, z toho 112 vodojemů s největší kapacitou je součástí páteřního výrobního a distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu.
Další tři projekty směřující do obnovy infrastruktury pro dodávky pitné vody budou dokončeny v posledním srpnovém týdnu v Havířově a Karviné. Již na začátku prázdnin bylo za více než šest a půl milionu rekonstruováno 642 metrů vodovodní sítě a související infrastruktury z poloviny padesátých let minulého století v Chopinově, Třeneckého, Sadově a Šmeralově ulici v Havířově.
Několik významných investičních projektů do vodovodních sítí odstartovala na začátku léta společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava na Frýdecko-Místecku.
Na Opavsku společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava aktuálně modernizuje nebo rozšiřuje čistírny odpadních vod v Dolním Benešově nebo Háji ve Slezsku, významný projekt odstartoval ale také ve Vítkově.
Díky projektu za více než 10 milionů korun bude na rozšířenou čistírnu možné v případě potřeby napojit například Mokré Lazce, Štítinu nebo Nové Sedlice.
Zhruba 10 milionů korun investuje společnost SmVaK Ostrava do rekonstrukce kanalizačních stok a související infrastruktury v Karvinské ulici v Českém Těšíně. Stavba se týká 525 metrů kanalizační sítě a související infrastruktury, téměř 300 metrů bude provedeno bezvýkopovou metodou, kdy bude do potrubí vtažena samonosná vložka.
Cílem projektu je využít část třetího koridoru aktivační nádrže, který v současnosti slouží jako rezerva a není vystrojen technologiemi, k další redukci objemu dusíku ve vyčištěné vodě. Právě odpovídající odstranění tohoto prvku a jeho sloučenin z vody je nejsledovanějším parametrem z hlediska kvality celého procesu.
Horkému počasí musí čelit zaměstnanci čistírny odpadních vod ve Frýdku-Místku, kteří v současnosti připravují k opravě druhý koridor aktivačních nádrží. Práce na prvním z nich jsou již dokončeny, kompletní finalizace opravy je plánována na červenec.
Více než 3,3 tuny návnad pro potkany poputuje do kanalizačních sítí a související infrastruktury v obcích a městech, kde je provozuje společnost SmVaK Ostrava. Stejně jako každý rok odstartovala na jaře plošná deratizace, jejímž cílem je udržet počet potkanů v síti na stabilizované úrovni. Deratizace byla zahájena na konci dubna v Českém Těšíně, pokračuje se postupně v dalších městech a obcích v regionu.
V sobotu 25. března zpřístupní společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava veřejnosti areály čistíren odpadních vod v Opavě, Novém Jičíně, Karviné a Frýdku-Místku (Sviadnově). V prostorách největší beskydské úpravny vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí proběhne kromě exkurze také ukázka toho, jak lokalizovat poruchy na vodovodní síti a trasovat potrubí.
Více než 66 milionů bude letos investováno do kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod, téměř 59 milionů je na Opavsku v roce 2017 určeno na obnovu a rozvoj vodovodních sítí. Po dokončení největší strojně-technologické modernizace Úpravny vody Podhradí v její téměř šedesátileté historii za 130 milionů korun na konci roku 2016 proběhnou letos významné opravy vodojemů na páteřní síti – například v Chvalíkovicích.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v roce 2017 do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury 526 milionů korun. Zhruba pětina z těchto prostředků je určena pro vodovodní a kanalizační sítě nebo čistírny odpadních vod v okrese Karviná. Například v obci Dětmarovice vzniknou téměř dva kilometry moderního a kapacitnějšího vodovodu.
Téměř 45 milionů korun investuje společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava v roce 2017 do vodovodní sítě na Frýdecko-Místecku a Třinecku, více než 30 milionů bude směřovat do projektů v oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod.
V předvánočním období se podařilo vybrat 370 kilogramů oblečení. Jeho prodej v dobročinných second handech pomůže například mobilnímu hospici Ondrášek nebo dennímu stacionáři Žebřík.
Do čistíren společnosti SmVaK Ostrava dotéká velké množství látek a předmětů, které do odpadních vod nepatří. Způsobují provozní problémy, zvyšují náklady a mohou zatěžovat životní prostředí
Kvůli vysoké poruchovosti a tlakovým poměrům bude vyměněno 460 metrů potrubí z padesátých let minulého století. Vzhledem k tomu, že je větší část trasy vedena zahradami a okrajem lesa, je v délce 360 metrů stavba realizována bezvýkopovou pokládkou řízeným horizontálním vrtáním. Zbývajících sto metrů bude položeno otevřeným výkopem.
Díky použití metody berstliningu, kdy je nové potrubí zataženo do toho stávajícího, u kterého přitom dochází k jeho destrukci, nebylo nutné na více než 500 metrech zasahovat do povrchu a omezovat občany. Nový vodovodní řad v ulicích Pionýrů a Sadová v Kopřivnici byl vybudován z tvárné litiny s ochranným obalem z cementové malty s profilem DN 80.
Téměř 1 100 v Bílovci, více než 350 ve Zbyslavicích a 390 ve Slatině. Tolik metrů nových vodovodních sítí buduje v současnosti na Bílovecku společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. Všechny tři projekty celkem za více než 17 milionů korun začaly v létě a měly by být hotovy do konce roku.
Žáci druhého stupně čtrnácti základních škol v Moravskoslezském kraji se mohli na jaře díky spolupráci společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava s experty na interaktivní vzdělávací programy zúčastnit vzdělávacího programu Strom života.
SmVaK Ostrava zvítězily v koncesním řízení a budou od 1. října provozovat kanalizaci v obci u Žermanické přehrady. Odpadní vody budou odváděny do čistírny odpadních vod v Soběšovicích.
S koncem prázdnin zahájila společnost SmVaK Ostrava další významný investiční projekt ve Frýdku-Místku v oblasti kanalizační sítě. Použije také bezvýkopovou technologii, aby snížila dopad své činnosti na pozemní komunikace. Hotovo bude na konci roku. Zrekonstruuje také vodovod v ulici Čs. červeného kříže.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava implementovala energetickou politiku a identifikovala jednotlivé aspekty nakládání s energiemi, které bude dále pravidelně monitorovat a analyzovat. Byly stanoveny cíle, jakých úspor a v jakých oblastech lze při nakládání s energiemi dosáhnout.
V Karviné v letošním roce společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava dokončila, v současnosti realizuje nebo právě připravuje čtrnáct projektů obnovy vodohospodářské infrastruktury. Aktuálně se staví na šesti místech. Výsledkem bude mimo jiné 1787 metrů nových vodovodních řadů, 1713 metrů kanalizačních stok a přípojek.
Tři významné rekonstrukce na vodovodní síti byly v červnu zahájeny v Novém Bohumíně. Při největší z nich bude vyměněno 946 metrů vodovodního řadu v ulicích 9. Května a Trnková. Tím bude zajištěna dostatečná kapacita pro zásobování průmyslové oblasti poblíž Drátovenské ulice v případě poruchy obvyklého způsobu zásobování.
Akce bude stát více než 3,6 milionu korun. 143 metrů bude vybudováno otevřeným výkopem ve stávající trase, 214 metrů otevřeným výkopem v nové trase, 77 metrů bezvýkopovou metodou řízeného vrtání a více než 63 metrů metodou berstlining.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava realizuje v současnosti dvě významné rekonstrukce vodovodních řadů na Novojičínsku. Celkové náklady projektů v Novém Jičíně a Frenštátu pod Radhoštěm se vyšplhají na 7,5 milionu korun. V Novém Jičíně se začalo stavět v dubnu a hotovo bude v srpnu, akce ve Frenštátě byla zahájena v dubnu, kompletně dokončena bude v srpnu.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava rekonstruuje čistírnu odpadních vod v Bernarticích nad Odrou. Provoz je v současnosti hydraulicky i látkově přetížen, což snižuje jeho účinnost při odstraňování amoniakálního dusíku z odpadních vod. Díky investici se zlepší kvalita vypouštěné vody a zvýší kapacita provozu. Bude tedy možné napojit další obyvatele a pomoci rozvoji obce.
Nejodvážnější budou za ztvárněné dobrodružství oceněny. Čtrnáctý ročník mezinárodní soutěže v kreslení pro děti připravily SmVaK Ostrava ve spolupráci se společností Aqualia. Důraz je kladen na práci s moderními technologiemi a na prohlubování znalostí o významu vody pro životní prostředí i člověka
Zájemci navštívili Úpravnu vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí a čtyři významné čistírny odpadních vod v regionu. Děti i rodiče se seznámili s procesem výroby pitné vody a čištění té odpadní.
Zájemci budou moci navštívit Úpravnu vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí a významné čistírny odpadních vod v regionu. Kapacita je omezená a je nutné se předem zaregistrovat
Společnost letos plánuje investovat do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun.
V letošním roce bude rozděleno mezi neziskové organizace, v nichž působí zaměstnanci SmVaK, 198 843 korun
Více než 95 % domácností, jimž dodává pitnou vodu společnost SmVaK Ostrava, hodnotí pozitivně její kvalitu. 61 % lidí ji dokonce považuje za velice kvalitní. Vyplývá to z průzkumu zákaznické spokojenosti, který na konci roku 2015 realizovala společnost Respond & Co. v lokalitách Moravskoslezského kraje, kam SmVaK dodává pitnou vodu a odvádí vodu odpadní.
Společnost SmVaK Ostrava po dohodě s Povodím Odry přistoupila 12. ledna 2016 k dalšímu opatření, jehož cílem je dále šetřit objem vody v nádrži Šance, která je v současnosti naplněna zhruba na 30 % své kapacity, a naopak více využít vodu z údolní nádrže Morávka, jež je naplněna v současnosti asi ze tří čtvrtin.
Mezi zaměstnanci společnost SmVaK Ostrava je velké množství lidí, kteří se ve svém volném čase a většinou bez nároku na odměnu věnují společensky prospěšným aktivitám. Firma chce potvrdit, že jí tyto aktivity jejích zaměstnanců nejsou lhostejné, váží si jich a zaslouží si podporu. Proto přicházís programem s názvem Plaveme v tom spolu!
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, za více než sedm milionů korun opravila vodovodní řad v Kunčičkách u Bašky na Frýdecko-Místecku. Stav potrubí už nestačil dodávce vody především v době odběrových špiček.