Počet obyvatel: 2 000 000
Správce:
Město Bukurešť
Provozovatel vodovodní a kanalizační infrastruktury:
Společnost Apa Nova Bucuresti (ANB), filiálka skupiny Veolia Voda s 16,7% vlastnickým podílem města Bukurešť a s 10% podílem drženým zaměstnanci společnosti.
Poloha:
Město Bukurešť s 2 000 000 obyvatel.
Popis PPP projektu:
Město Bukurešť uzavřelo v březnu 2000 PPP smlouvu, jejímž předmětem je provozování vodovodního a kanalizačního systému. Pro tento inovativní koncesní kontrakt na dobu 25 let byla na základě mezinárodní veřejné soutěže vybrána společnost ANB.
PPP smlouva je založena na výkonnostních parametrech. Závazky z oblasti služeb, jejichž cílem je dosažení příslušné úrovně služeb, jsou jasně specifikovány a musí být provozovatelem realizovány ve stanoveném časovém rámci. Dané cíle se vztahují na dodávky pitné vody, služby spojené s odkanalizováním a na obchodní vztahy s koncovými uživateli pitné vody. Typ a výše vynaloženého kapitálu k dosažení jednotlivých cílů nejsou smluvně ustanoveny (s výjimkou úpravny pitné vody v Crivina-Ogrezeni) a jsou plánovány dle vlastního uvážení koncesionáře. Dosažení některých specifických cílů týkajících se služeb je mandatorní podmínkou před zahájením růstu vodného a stočného definovaného ve smlouvě. Na správné respektování pravidel pro cenotvorbu dohlíží Národní úřad pro hospodářskou soutěž (ANRSC).
Kontext a cíle PPP projektu:
V 90. letech 20. století nebyla více jak polovina obyvatel Bukurešti spokojena s nejistým přístupem utilitní společnosti spravující vodovodní a kanalizační systém. Poskytované služby byly přerušované a nespolehlivé, přičemž finanční situace byla zoufalá. Město si tudíž od nové koncese slibovalo především:
• dosažení evropských standardů pro služby spojené s pitnou vodou, odkanalizováním a čištěním vod odpadních při udržení co nejnižší míry vodného a stočného;
• fungování služeb, které jsou finančně nezávislé na městských a státních zdrojích;
• zvýšení efektivnosti a provozní výkonnosti;
• vyvarování se monopolistickému chování a dosažení dlouhodobých smluvních ujednání;
• zlepšení ochrany životního prostředí a snížení znečišťování.
Níže jsou zmíněny některé z úspěchů, kterých bylo dosaženo během 10 let od začátku koncese.
Zvýšení energetické efektivnosti
Společnost ANB výrazně zvýšila svou provozní efektivnost, a to především prostřednictvím zvýšení energetické efektivnosti s úsporou cca 75 % roční spotřeby elektrické energie v letech 2000-2010. Tím došlo ke kumulovanému snížení nepřímých emisí skleníkových plynů v období 2000-2010 o 800 000 tun.
Jde o výsledek snižování úniků vody, snižování odběrů vody, stejně jako extenzivní modernizace čerpacích stanic a optimalizace tlaku v síti.
Roční spotřeba elektřiny a s tím spojené snížení ročních emisí skleníkových plynů ve srovnání s rokem 2000.
Čerpací stanice po modernizaci
Naplnění očekávání zákazníků
Zákaznické služby se zdokonalily: vodoměry u všech zákazníků, nová oblastní zákaznická centra a nové call centrum, které odpovídá na dotazy zákazníků 24 hodin denně.
Díky lepším službám (nápravě všech problémů spojených s nízkým tlakem, zkvalitnění pitné vody) a lepší péči o zákazníky se dramaticky zvýšil ukazatel spokojenosti zákazníků ze 46 % v roce 2002 na 75 % v roce 2008 (údaje Gallup) a počet zákaznických stížností klesl z 11 462 v roce 2001 na 1 056 v roce 2008.
Efektivnost poskytovaných služeb a úspory nákladů generují finanční zdroje pro další investice
Během prvních 10 let koncesního kontraktu proinvestovala společnost ANB částku 258,8 mil. amerických dolarů, což odpovídá 30 % jejich celkových příjmů za dané období (2000-2009).
Na rozdíl od jiných rumunských utilitních společností společnost ANB financovala veškerý provoz a všechny investice bez veřejných dotací a vodné a stočné zůstalo na přijatelné výši. V roce 2011 patřila cena vody v Bukurešti mezi nejnižší v celém Rumunsku, tj. byla na 42. místě ze 44 rumunských provozovatelů s licencí 1. kategorie (dle Rumunské vodohospodářské asociace, v dubnu 2011)…
Další výrazné úspěchy:
Kvalita vody v Bukurešti se výrazně zvýšila. V roce 2009 uváděl technický regulační orgán, že společnost dosáhla standardů ve všech parametrech pitné vody stanovených koncesní smlouvou. Pro srovnání je zajímavé uvést, že dle Bukurešťského úřadu pro veřejné zdraví odpovídalo v roce 2000 pouze 69 % vzorků odebraných z rumunských distribučních sítí standardní výši zbytkového volného chlóru.
I když pokrytí vodovodní a kanalizační sítí v Bukurešti bylo již na počátku koncesní smlouvy vysoké, v letech 2000 až 2009 nadále stoupalo, a to z 91 % na 93 %. Míra pokrytí je vyšší než průměr rumunských měst, který činí 86 % u vodovodní a 73 % u kanalizační sítě.
Vodní zdroje byly ochráněny snížením ztrát vody v distribuční síti o dvě třetiny, k čemuž přispělo jak snížení spotřeby vody, tak i snížení úniků.
„[…] PPP kontrakt uzavřený mezi městem Bukureští a společností Apa Nova Bucuresti a.s.. […] díky svým výkonům a restrikcím […] představuje průvodce good practices, které mohou být vytvořeny i v dalších rumunských městech nebo v Evropské unii.”
Efekty PPP projektu a jeho dopady na služby spojené s odváděním a čištěním odpadních vod; Radu, Lefter, Sendroiu, Ursacescu, Cioc, Akademie ekonomických studií v Bukurešti, 2009
„Koncese vodovodního systému v městě Bukurešti přinesla jeho obyvatelům zvýšení kvality služeb souvisejících s poskytovanými službami v oblasti pitné vody a odkanalizování a čištění vod odpadních, dále snížení nákladů. Těchto výsledků by nemohlo být dosaženo při pokračujícím městském vedení.”
Voda v Bukurešti – Utilitní zvýšení efektivnosti díky koncesnímu režimu, Earhardt, Rekas, Tonizzo, 2011
Diskuze o výhodnosti veřejného a soukromého provozování se vedou nejenom v ČR, ale i jinde v Evropě. Podle včerejšího Le Parisien zástupci svazku obcí Plaine commune rozhodli tento týden o přistoupení obcí Saint-Ouen, La Courneuve a Épinay do vodárenského sdružení regionu Île-de-France Sedif, který provozujeme skupina Veolia.
Členské země OSN jednomyslně přivítaly závěrečný dokument, který se týká programu rozvoje v období po roce 2015 a Cílů udržitelného rozvoje. Otevírá se tak cesta k naplnění rozvojové agendy po roce 2015.
Jak by mohl přechod na kruhovou ekonomiku ochránit naše životně důležité zdroje? Odpověď na tuto otázku hledá Martin Stuchtey, ředitel mnichovské pobočky společnosti McKinsey, který rovněž stojí v čele jejího Centra pro podnikání a životní prostředí společnosti. Text byl vytvořen ve spolupráci s Nadací Ellen MacArthurové, která propaguje vzdělávací a podnikatelské iniciativy podporující rozvoj kruhové ekonomiky, a viceprezidentem pro inovace a trhy ve společnosti Veolia Laurentem Augustem.
V důsledku smrtících výbuchů ve městě Tchien-ťin dne 12. srpna letošního roku pověřily čínské úřady společnost Veolia vyčištěním 1 100 tun toxických odpadních vod.
Francouzská skupina Veolia zpracuje v severočínském Tchien-ťinu stovku tun kontaminované odpadní vody. Důvodem jsou obavy z chemické kontaminace po silných explozích, k nimž došlo ve středu 12. srpna večer v průmyslové zóně tohoto města.
Veolia řídí veškeré aspekty veřejných vodohospodářských služeb pro japonské město Hakone západně od Tokia, což obnáší i dodávku vody pro "onsen", tradiční japonské lázně.
Sdružení SIAAP (Syndicat Interdépartemental d‘Assainissement de l’Agglomération Parisienne) spustilo intenzifikaci sběrného systému odpadních vod pro širší aglomeraci Paříže, návazného předčištění a čerpání na městské čistírny odpadních vod (ČOV) s názvem „Avant-Seine“ v hodnotě 11 mld. Kč.
Skupina Veolia pracuje v kalifornském městě Rialto (101 700 obyvatel) pro Rialto Water Services, která odpovídá za investice do modernizace rozvodné vodovodní sítě a kanalizačního systému a zvyšování celkové kvality komunálních služeb. Smlouva byla uzavřena na dobu 30 let.
Společnost Veolia, světový specialista na vodohospodářské služby, odpadové hospodářství a energetické služby, v úterý 9. června oznámila, že získala zakázku v hodnotě 144 milionů dirhamů (cca 35 mil. eur) na rozšíření čistírny odpadních vod v Dubaji.
Téměř dvě třetiny indických elektráren se nachází na místech s nedostatkem vody. Navíc 79 % plánovaných elektráren by mělo stát v oblastech, které mají nouzi o vodu. Elektrárny vyžadují pro svůj provoz značné množství vody a to nejen pro účely chlazení. Indie si tak bohužel pozdě uvědomuje, jak je důležité při plánování nových staveb počítat s vodními zdroji.
Závod na zpracování kalů vybudovaný skupinou Veolia v Hong-kongu je více než jen průmyslovým podnikem. Jde o skutečně ekologicky šetrný komplex, který je z hlediska energie a vody naprosto nezávislý a soběstačný.
Veolia spolupracuje se servisní firmou Jenets při odečtech vodoměrů obyvatel Tokia, Ósaky a Kjóta.
Počet obyvatel: 880 000
ÚPLNÝ PROGRAM PŘÍSTUPU K VODĚ
Společnost Veolia realizuje v Guayaquilu, největším městě v Ekvádoru, program přístupu k vodě umožňující všem rodinám využívat kvalitní veřejné služby.
ENERGETICKY SOBĚSTAČNÁ ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD
Čistírna odpadních vod, kterou Veolia provozuje v Geře, vyrobí dostatečné množství energie pro zajištění svého každodenního provozu.
MODEL ENERGETICKÉ OPTIMALIZACE
Společnosti Dalkia, pověřené výstavbou a provozem tepelné sítě
„Sud-ouest“ („Jihozápad“) ve městě Harbin, se podařilo v tomto městě na severovýchodě Číny dosáhnout vynikajících energetických výsledků s bilancí 40% nárůstu energetické účinnosti.
VEOLIA OPTIMALIZUJE VÝKONNOST SLUŽEB DODÁVKY VODY A ČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD
Zlepšením celkové výkonnosti veřejných služeb dodávky vody a čištění odpadních vod ušetří město New York 100 až 200 milionů dolarů ročně.
ZELENÁ ENERGIE VÝRAZNĚ VZRŮSTÁ
Více než 15 % z celkové výroby energie pro tyto sítě pochází ze zelené energie.
VEOLIA ZAJIŠŤUJE NAKLÁDÁNÍ S ODPADY V JIŽNÍ ČÁSTI SYDNEY
V Austrálii podporuje Veolia přechod od modelu zpracování a skladování odpadu ve městě k jeho využití.
SÍTĚ VÝROBY TEPLA A CHLADU NAPOMÁHAJÍ K OBNOVĚ MĚSTA
Baltimore, dvacátá největší americká metropole a starobylé průmyslové město, se změnilo na nejmodernější středisko služeb.
Počet obyvatel: 3 200 000
VODA PRO PRŮMYSL A OBYVATELE
Společnost Veolia postavila a provozuje v Durbanu závod na recyklaci upravených odpadních vod. Město tak může poskytnout místnímu průmyslu dostatečné množství vody za optimalizovanou cenu a vyčlenit zdroje sladké vody na výrobu pitné vody pro obyvatelstvo.
Počet obyvatel: 510 000
Počet obyvatel: 900 000
Počet obyvatel: 1 000 000
Počet obyvatel: 1,4 mil. obyvatel zásobených společností Aqua Pennsylvania
Více než 3,5 miliardy lidí nemá k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění vod odpadních.
Počet obyvatel: 500 000
Počet obyvatel: 127 000.
Procento nefakturované vody se během 3 let snížilo ze 30 % na 10 %.
Počet obyvatel: 280 000.
Počet obyvatel: 440 000
Počet obyvatel: 310 000
Počet obyvatel: 103 000. Během osmi let byla zajištěna nepřetržitá dodávka vody pro 10 128 odběratelů, čímž došlo ke zvýšení míry pokrytí z 0,89 procent na 52,87 procent.