Počet obyvatel: 15 000 000
Správce:
Vláda Chilské republiky.
Regulátor:
Superintendencia de Servicios Sanitarios (SISS).
Provozovatelé vodohospodářské infrastruktury:
58 chilských společností zajišťujících vodovodní a kanalizační služby obyvatelům měst, kteří představují 87 % z celkového počtu obyvatel země.
Dva typy soukromých provozovatelů:
V 90. letech prodala chilská vláda většinové podíly ve 4 hlavních vodohospodářských společnostech do soukromých rukou a ponechala si v nich jen menšinový podíl. V roce 2011 pak odprodala většinu svých podílů a nechala si pouze 5 %, aby měla možnost stanovovat si v každé společnosti jednoho ředitele a také disponovat právem veta při jakémkoliv převodu vodohospodářských práv. V následujících letech došlo k privatizaci i několika dalších společností.
V roce 1998 chilská vláda vyhlásila veřejnou soutěž na koncesní smlouvy pro téměř všechny zbývající vodohospodářské společnosti, a to na dobu 30 let.
Dnes existuje 58 společností, které dodávají pitnou vodu a provozují kanalizační síť v městských aglomeracích. Většina z nich je v soukromých rukou (kromě městské společnosti střední velikosti ve městě Maipú).
Některé společnosti provozují infrastrukturní veřejně vlastněný majetek na základě PPP smluv, jiné vlastní vodovodní infrastrukturu a provozují na základě udělené licence. Všechny jsou regulovány státním regulátorem SISS.
Kontext a cíle PPP projektu:
V roce 1989 bylo ke kanalizační síti připojeno méně než 10 % domácností, což představuje méně než 1 mil. obyvatel. Země neměla vůbec žádné zkušenosti s čištěním odpadních vod. Značný objem odpadních vod byl tudíž vypouštěn do řek, jezer a oceánu. Řada pláží a pobřeží byla znečištěna. Obdobným způsobem bylo nakládáno i s vodou používanou v mnoha zemědělských oblastech. Kvůli zavlažování plodin odpadními vodami došlo na začátku 90. let dokonce k vypuknutí cholery.
Ekosystém byl znečišťován tisíci tunami odpadu. Odrazilo se to nejen na zhoršení kvality vody, ale také na znečištění oceánského dna. Fauna i flora se změnily, dotčena byla biodiverzita a docházelo k migraci či vymření některých druhů.
Chilské městské aglomerace 1998
Pitná voda 99,2 % obyvatel
Odvádění odpadních vod 91,6 % obyvatel
„Čištění“ odpadních vod2 16,7 % obyvatel
2Především formou usazovacích (stabilizačních) nádrží
V roce 1998 se chilská vláda rozhodla zlepšit odpadové hospodářství a nastartovala rozsáhlý investiční program spočívající ve výstavbě infrastruktury ve všech městech a jejím vybavení pokročilejšími technologiemi, než byly předtím používány. Ve městech nacházejících se ve vnitrozemí (80 % odpadních vod) bylo budováno sekundární (dvoustupňové) čištění, kdežto pro města na pobřeží (20 % odpadních vod) se plánovalo primární čištění v kombinaci s následným vypouštěním do moře. Cílem bylo tímto způsobem „čistit“ všechny odpadní vody vyprodukované v chilských městech.
Vstup soukromého kapitálu a soukromého managementu prostřednictvím partnerství s vládou zajistil potřebné finance a umožnil vybudovat novou infrastrukturu. Tento postup s sebou přinesl inovativní metody a zásadní změnu ve způsobu řízení vodárenských společností. Na ochranu nejchudších obyvatel před nárůstem fakturovaných částek za vodné a stočné byla koncipována sociální politika. Zvýšení ceny totiž bylo vynuceno realizací masivního investičního programu. Tato sociální iniciativa měla pozitivní dopady na kvalitu života obyvatel země.
Odstranění znečištění z odpadních vod:
Procento lidí, jejichž odpadní vody byly vyčištěny dříve, než byly vypuštěny či znovu využity, vzrostlo do konce roku 2010 na 87 % a na konci roku 2011 se přiblížilo 90 %.
Tento nárůst znamená, že odpadní vody více jak 10 mil. Chilanů se staly součástí systému čištění odpadních vod.
Nárůst čištění odpadních vod představuje ročně cca 1 mil. m3 splašků, které jsou čištěny ve 266 čistírnách po celé zemi.
Chilské městské aglomerace 2010
Pitná voda 99,8 % obyvatel
Odvádění odpadních vod 95,9 % obyvatel
„Čištění“odpadních vod3 86,9 % obyvatel
3 Především dvoustupňové čistírny odpadních vod
Velmi důležitý investiční program:
V porovnání s předešlými dekádami vzrostl roční objem investic výrazně, díky čemuž mohlo dojít k velkému zlepšení v oblasti čištění odpadních vod, pokrytí vodovodní a kanalizační sítí a modernizaci provozních procesů.
Investice rostly ročně v průměru o 340 mil. dolarů. Tato částka je dvakrát větší než v předchozím desetiletí a znamená, že v období let 2000-2010 celkový objem investic překročil 3,9 mil. dolarů, které pocházely výhradně od soukromých provozovatelů bez přispění dotací.
40 % této částky bylo použito na čistírny odpadních vod a kanalizační výusti, zatímco 50 % bylo použito na modernizaci a údržbu vodovodní a kanalizační infrastruktury.
Největší nová čistírna odpadních vod.
Obnovení služeb po zemětřesení:
Soukromí vodárenští provozovatelé prokázali svoji profesionalitu při zvládnutí složitého úkolu – při obnovení dodávek pitné vody po devastujícím zemětřesení, které zasáhlo zemi dne 27. února 2010. I přes vysoký stupeň otřesů (8,8) bylo pouhých 72 hodin po neštěstí obnoveno v postižených oblastech (mezi Valparaíso a La Araucanía) 87,5 % dodávek pitné vody. Pět dnů po zemětřesení bylo obnoveno 90 % dodávek a regiony jako Valparaíso, Metropolitana, de O’Higgins a La Araucanía měly zajištěny již 100 % služeb. Obnova důležité infrastruktury jako akvadukty, nádrže a čistírny odpadních vod nebyla lehkým úkolem. Přesto se ve spolupráci se státními organizacemi a díky zapojení průmyslového sektoru podařilo navrátit k vysoké kvalitě a standardům, kterých bylo před tragédií dosaženo.
Výše škod byla odhadnuta na 120 mil. dolarů. Díky pojistným smlouvám uzavřeným soukromými provozovateli v poškozených oblastech nepředstavovaly tyto ztráty pro vládu žádné dodatečné náklady a neměly či nebudou mít dopad na výši vodného a stočného v postižených oblastech.
„Restrukturalizace vodohospodářského sektoru byla úspěšná a může být pokládána za modelový příklad.”
OECD/UN-ECLAC, Environmental performance Review, Chile, 2005
Další ročník již tradiční konference proběhne příští týden v hotelu DAP na Vítězném náměstí v Praze. Na programu opět budou aktuální informace z oblasti vodárenství, novinky z programu OPŽP i zkušenosti konkrétních měst a obcí s dotačním procesem.
Opět v přesném znění zveřejňujeme reakci Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory, na otevřený dopis profesora Wannera k návrhu nového nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod. Ten byl předložen vládě bez diskuze s odbornou veřejností a obsahuje několik významných nedostatků.
V listopadu 2008 byla zahájena realizace programu zavádění efektivního obchodního modelu v oblasti poskytování vodovodních a kanalizačních služeb (CAWSA) v Afghánistánu. Díky programu vzniklo více než 4800 vodovodních přípojek a náklady na výrobu poklesly až o 55 %.
Calgary se zařadilo na první místo nejnovější studie U.S. and Canada Green City Index, v kategorii voda, kterou provedlo Economist Intelligence Unit. Ve srovnání s 26 severoamerickými městy má Calgary nemenší únik vody (4 %) a je hluboko pod průměrnou spotřebou vody na osobu za den.
Nové video ukazuje, jak normy pomáhají vodárenské společnosti v Senegalu zvyšovat spolehlivost a účinnost provozu.
Bukurešť v minulých letech zažívala časté záplavy, převážně v důsledku nedostačujícího kanalizačního systému. Dlouhodobé řešení, ke kterému dospěli odborníci Veolie v Rumunsku, zlepšilo každodenní život místních obyvatel.
Závod na zpracování kalů vybudovaný skupinou Veolia v Hong-kongu je více než jen průmyslovým podnikem. Jde o skutečně ekologicky šetrný komplex, který je z hlediska energie a vody naprosto nezávislý a soběstačný.
Již více než deset let se Veolia stará o správu a údržbu závodů v Mulhouse, Sochaux a Vesoul pro společnost PSA Peugeot Citroën.
Poté, co postavila odsolovací stanici Jubail I, byla Veolia vybrána společností Marafiq, aby koncipovala, postavila a provozovala největší odsolovací stanici na ultrafiltraci a reverzní osmózu v Saudské Arábii, Jubail II.
Společnost Vallourec přejala nástroj vyvinutý společností Veolia pro sedm svých nejdůležitějších výrobních závodů.
Diageo vznikla v roce 1997 spojením společností Guiness a Grand Metropolitan. Dnes se jedná o největší firmu prodávající piva, vína a lihoviny na světě. Snaží se o snížení energetických výdajů a spotřeby vody ve svém hlavním skotském závodě.
Ozdravný proces v rámci Veolie probíhá už třetím rokem. Mezinárodní společnost působící ve vodohospodářství, energetice, ale také odpadovém hospodářství se v rámci celosvětové restruktualizace podařilo prakticky smazat svůj dluh i získat finanční prostředky na další investice a rozvoj.
S cílem snížit náklady spojené se spotřebou vody a zlepšit vodní bilanci se Mettis Aerospace v roce 2002 obrátila na společnost Veolia, aby se tato postarala o zpracování a recyklaci odpadních vod. Nová smlouva toto partnerství prodlužuje až do roku 2022.
Total zvolil automatizovaný proces čištění „non entry“ společnosti Veolia pro své průmyslové nádrže v evropských závodech.
Bahrajnská naftová společnost Tatweer Petroleum se rozhodla zvýšit výkonnost svých kapacit na zpracovávání odpadních vod u svých naftových vrtů. Vybrána byla společnost Veolia.
Veolia a IBM oznámily globální partnerství v oblasti „inteligentního“ vodohospodářství, energetiky a nakládání s odpady ve městech. Společnosti začnou využívat koncept „smart city“ využívající výhod digitálních technologií ve veřejných službách.
Zavedením nejvhodnějšího řešení pro znečištěné obaly se Veolii podařilo citelně zlepšit využití odpadů společnosti Danone.
Veolia dodává služby průmyslového čistění ve dvou velkých povrchových uhelných dolech společnosti Rio Tinto, v Novém Jižním Walesu.
Za deset let se služby dodávky vody v Šanghaji-Pudongu staly světovou platformou odborných zkušeností uvádějící do praxe vrcholně inovační technologie v oblasti řízení sítí zásobování pitnou vodou.
Veolia doprovází skupinu Mars ve své strategii snížení vodní a uhlíkové stopy.
Kanadská filiálka skupiny K+S, která je jedním z prvních světových výrobců hnojiv, se rozhodla integrovat HPD řešení vypařování-krystalizace do srdce svého nového závodu na výrobu potaše, v oblasti Saskatchewan.
Norská společnost Marine Harvest, světová jednička v chovu lososů, svěřila Veolii koncepci a výstavbu tří výrobních jednotek lososů, které patří mezi největší a nejmodernější ve svém druhu.
Veolia vyvinula unikátní proces na recyklaci odpadních vod vzniklých při zkapalňování plynu, kdy je 100 % opět použito přímo na místě.
Veolia a L’Oréal vyvinuly unikátní řešení na zpracování a využívání odpadových vod v závodě Suzhou, který se nachází v provincii Jiangsu, Čína.
Čeští spotřebitelé mají prostřednictvím smartphonů přístup k veškerým informacím ohledně služeb dodávky vody. Veolia nabízí dvě aplikace dostupné z iPhonu i ze smartphonů se systémem Android.
První vodárenské sdružení obcí v Evropě SYNDICAT DES EAUX D’ÎLE-DE-FRANCE (SEDIF) opět projevilo důvěru společnosti Veolia a v nové smlouvě, jejíž prioritou je solidarita, jí na dalších osm let svěřilo řízení svých veřejných služeb.
Maďarská legislativa nařizovala výstavbu čistírny odpadních vod pro závod v Nagykőrösu. Společnost Bonduelle se obrátila na společnost Dalkia, která okamžitě navrhla využití bioplynu získaného z organických látek pro výrobu páry.
AstraZeneca je jednou z největších světových farmaceutických společností a vyrábí inovativní léky, které účinně pomáhají bojovat proti nemocem, a to ve všech hlavních terapeutických oblastech. Závod v Macclesfieldu zahrnuje 15 specializovaných výrobních jednotek, které tyto léky vyvíjejí a produkují.
Počet obyvatel: 55 000 000
Počet obyvatel: 880 000
Počet obyvatel: 290 000
Počet obyvatel: 5 500 000
Počet obyvatel: 4 500 000
Ministerstvo průmyslu a obchodu má do konce listopadu zanalyzovat možné varianty koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Vyplývá to z dnes schváleného materiálu, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.
S Mgr. Janem Tomanem jsme si povídali o novém právnickém pojmu "pachtovních smlouvách" a praktických důsledcích zavedení této změny Občanského zákoníku pro oblast vodárenství.
Vláda dnes přerušila jednání o návrhu koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je nutné upravit navrhované usnesení a zúžit počet navrhovaných variant řešení. Premiér to uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.
Ministr životního prostředí Richard Brabec po svém uvedení do funkce odvolal všechny náměstky ministra z funkce. Na jejich pozice jmenoval nové vedení ministerstva.
Operační program Životní prostředí je v úspěšnosti čerpání financí z Evropské unie nejhorší v České republice. Ministr životního prostředí Richard Brabec chce přesunout část peněz v rámci jednotlivých prioritních os do oblastí, kde je větší šance na úspěšné dokončení projektů a zároveň budou mít reálný přínos pro zlepšení životního prostředí.
Smlouvy o nájmu a provozování a koncesní smlouvy pohledem nového občanského zákoníku.
Smlouvy o nájmu a provozování a koncesní smlouvy pohledem nového občanského zákoníku.
Rrozhovor s prvním náměstkem MŽP ČR Martinem Frélichem o čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), zdlouhavých procesech, chybách v přípravě či administraci, letošním schváleném převodu 3,7 miliard korun z OPŽP na podporu výstavby pražského metra a chystaném programu pro další období.
O efektivitě vodárenských provozovatelů a přiměřeném zisku tentokrát s Antonínem Raizlem z poradenské společnosti Ernst & Young.
Rozhovor s ředitelem odboru Cenová politika Ministerstva financí Ing. Pavlem Maštálkou o zkušenostech s novou metodikou stanovení přiměřeného zisku i aktuálních statistikách Ministerstva zemědělství, z nichž vyplývá vyšší efektivita soukromých provozovatelů vodárenské infrastruktury.
V této sekci naleznete aktuální témata i informační podklady určené municipálním vlastníkům vodárenské infrastruktury.
Vodárenství v ČR je upravováno celou řadou zákonů, vyhlášek, nařízení a dalších právních předpisů.
Jak jsou nastaveny kompetence ministerstev v koloběhu vody od zdroje po koncového uživatele?