Počet obyvatel: 3 200 000
Správce:
Vodohospodářské orgány Ministerstva pro vodu.
Provozovatel vodovodní a kanalizační infrastruktury:
Společnost SEAAL (Société des Eaux et de l’Assainissement d’Alger) s podporou soukromé společnosti vymezené v PPP smlouvě.
Poloha:
Krajský administrativní celek Alžír v Alžírsku, tj. město Alžír a jeho okolí.
Popis PPP projektu:
Společnost SEAAL je vodohospodářskou společností zajišťující služby pro region hlavního města Alžír. Ze 100 % je vlastněna státními společnostmi ADE (Algérienne des Eaux) a ONA (Office National de l’Assainissement). Na jejím řízení se podílí společnost Suez-Environnement, která na základě uzavřené PPP smlouvy zajišťuje vysokou profesní úroveň zaměstnanců. Původní smlouva uzavřená na 5,5 roku nabyla účinnosti v březnu 2006. Prodloužena o dalších 5 let a geograficky rozšířena byla v září 2011.
Kontext a cíle PPP projektu:
Tento management kontrakt byl v Alžírsku pionýrským krokem a zkouškou neznámého. Byl součástí širší národní politiky, kterou prosazovaly alžírské veřejné úřady s cílem zmodernizovat vodárenské služby poskytované v největších městech země.
Když bylo vedení společnosti SEAAL převzato novým manažerským týmem v březnu 2006, mělo pouze 8 % populace přístup k pitné vodě po 24 hodin denně. Motivace zaměstnanců státní společnosti byla velmi slabá a zejména úroveň zákaznických služeb byla nízká.
Hlavními výkonnostními cíli, které byly novému provozovateli smluvně stanoveny, byly:
• zlepšení životních podmínek místních obyvatel tím, že jim budou během 3,5 let zajištěny nepřetržité dodávky pitné vody
• zvýšení výkonnosti a zajištění hygienických služeb
• zvýšení spokojenosti zákazníků
• zprostředkování a předání know-how 4 500 zaměstnancům společnosti a jejím 1000 manažerů.
Zajištění nepřetržitých dodávek pitné vody
V březnu 2006 mělo pouze 8 % obyvatel zajištěny nepřetržité dodávky pitné vody. Většině lidí totiž tekla voda z kohoutku jen nepravidelně, několik dní v týdnu nebo jen několik hodin denně.
Tento stav byl způsoben zastaralým infrastrukturním majetkem a velmi vysokými ztrátami vody v distribuční síti, což provozovatele nutilo k zavedení přídělového režimu dodávek pitné vody.
Díky vyvinutí značného úsilí v různých oblastech se podařilo dostat infrastrukturu na standardní úroveň a snížit úniky vody natolik, aby mohly být dodávky vody pravidelnější. Společnost SEAAL a její soukromý partner lokalizovaly v distribuční síti 130 000 úniků. Bylo vyměněno 250 km sítí a dále 50 000 potrubí (communication pipes). Nově položeno bylo 350 000 metrů.
Po 3,5 letech byla společnost SEAAL schopna v celém regionu dodávat pitnou vodu nepřetržitě po 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, čímž splnila jeden ze svých hlavních cílů.
Spokojenost zákazníků se službami nebyla před PPP projektem měřena, nicméně vzrostla ze 70 % v roce 2007 na 89 % v roce 2010.
Zajištění kvality pitné vody
V roce 2006 byla pitná voda několikrát znečištěna např. infiltrací znečištěné vody z půdy do vodovodního potrubí v době, kdy byl tlak vody v síti nízký.
Proto 3 % vzorků odebrané pitné vody neodpovídala požadavkům na kvalitní pitnou vodu.
Tyto problémy pominuly díky úspěšným snahám o snížení úniků a o udržení tlaku po celý den a dnes již všechny bakteriologické ukazatele dodávané pitné vody odpovídají předpisům.
Naplnění očekávání zákazníků
Před tímto PPP projektem nebyla spokojenost zákazníků měřena. Když se v roce 2006 PPP projekt rozjel, byl prostřednictvím externí nezávislé společnosti pro průzkum veřejného mínění zajištěn monitoring spokojenosti zákazníků. Výsledky ukazují zlepšení spokojenosti zákazníků ze 70 % v roce 2007 na 89 % v roce 2010.
V těchto průzkumech se náhodně vybraným zákazníkům pokládá několik otázek. „Index spokojenosti zákazníků“ je zpracován na základě poskytnutých odpovědí. Výsledky měření ukazují, že došlo k dramatickému zlepšení spokojenosti zákazníků v důsledku výrazných úspěchů v oblasti poskytovaných vodárenských služeb v Alžírsku (viz níže uvedený graf).
Další výrazné úspěchy:
Znalosti v oblasti asset managementu byly upevněny díky programu předávání širšího know-how, což bylo urychlujícím činitelem nastartování úspěchů, díky nimž mohl management masivně investovat (500 mil. dolarů) pod dohledem veřejných institucí a s pomocí kroků učiněných provozovatelem.
V letech 2006-2011 bylo odučeno 55 000 výukových dnů, školiteli byli zkušení lektoři pocházející ze 70 % z Alžírska.
Odvádění odpadních vod se dramaticky zlepšilo. Dnes je v Alžíru vyčištěno 53 % odpadních vod před jejich vypuštěním a návratem zpět do přírody. V roce 2006 bylo čištěno pouze 6 %. Cílovou hodnotou stanovenou na rok 2012 je 70 %. 3 300 km kanalizačního potrubí bylo vyčištěno. Odrazilo se to i na znovuotevření 64 z celkově 72 pláží v Alžíru, na kterých se dalo v létě 2011 koupat. V roce 2006 bylo koupání povoleno pouze na 39 plážích.
Tento úspěch je velmi pravděpodobně výsledkem dobře koordinované a doplňující se činnosti řady zainteresovaných účastníků, jejichž postupy a role jsou přesně a jasně definovány v PPP smlouvě. Stát do vodohospodářského sektoru výrazně zainvestoval; vodohospodářský úřad ve Wilaya dokončil důležité infrastrukturní práce. Společnost Suez-Environnement k tomu přispěla svým manažerským přístupem, modernizací a také projektovým managementem v oblasti know-how, které zprostředkovával společnosti SEAAL. Výrazným podílem se o to zasloužili i členové lokálních týmů SEAAL zapojení do daného projektu.
“V Alžírsku nemáme vůči formě PPP spolupráce (Public-Private Partnership) žádné předsudky.”
“V Alžírsku jsou výsledky naprosto evidentní.”
Citace ministra Abdelmaleka Sellala
Diskuze o výhodnosti veřejného a soukromého provozování se vedou nejenom v ČR, ale i jinde v Evropě. Podle včerejšího Le Parisien zástupci svazku obcí Plaine commune rozhodli tento týden o přistoupení obcí Saint-Ouen, La Courneuve a Épinay do vodárenského sdružení regionu Île-de-France Sedif, který provozujeme skupina Veolia.
Členské země OSN jednomyslně přivítaly závěrečný dokument, který se týká programu rozvoje v období po roce 2015 a Cílů udržitelného rozvoje. Otevírá se tak cesta k naplnění rozvojové agendy po roce 2015.
Jak by mohl přechod na kruhovou ekonomiku ochránit naše životně důležité zdroje? Odpověď na tuto otázku hledá Martin Stuchtey, ředitel mnichovské pobočky společnosti McKinsey, který rovněž stojí v čele jejího Centra pro podnikání a životní prostředí společnosti. Text byl vytvořen ve spolupráci s Nadací Ellen MacArthurové, která propaguje vzdělávací a podnikatelské iniciativy podporující rozvoj kruhové ekonomiky, a viceprezidentem pro inovace a trhy ve společnosti Veolia Laurentem Augustem.
V důsledku smrtících výbuchů ve městě Tchien-ťin dne 12. srpna letošního roku pověřily čínské úřady společnost Veolia vyčištěním 1 100 tun toxických odpadních vod.
Francouzská skupina Veolia zpracuje v severočínském Tchien-ťinu stovku tun kontaminované odpadní vody. Důvodem jsou obavy z chemické kontaminace po silných explozích, k nimž došlo ve středu 12. srpna večer v průmyslové zóně tohoto města.
Veolia řídí veškeré aspekty veřejných vodohospodářských služeb pro japonské město Hakone západně od Tokia, což obnáší i dodávku vody pro "onsen", tradiční japonské lázně.
Sdružení SIAAP (Syndicat Interdépartemental d‘Assainissement de l’Agglomération Parisienne) spustilo intenzifikaci sběrného systému odpadních vod pro širší aglomeraci Paříže, návazného předčištění a čerpání na městské čistírny odpadních vod (ČOV) s názvem „Avant-Seine“ v hodnotě 11 mld. Kč.
Skupina Veolia pracuje v kalifornském městě Rialto (101 700 obyvatel) pro Rialto Water Services, která odpovídá za investice do modernizace rozvodné vodovodní sítě a kanalizačního systému a zvyšování celkové kvality komunálních služeb. Smlouva byla uzavřena na dobu 30 let.
Společnost Veolia, světový specialista na vodohospodářské služby, odpadové hospodářství a energetické služby, v úterý 9. června oznámila, že získala zakázku v hodnotě 144 milionů dirhamů (cca 35 mil. eur) na rozšíření čistírny odpadních vod v Dubaji.
Téměř dvě třetiny indických elektráren se nachází na místech s nedostatkem vody. Navíc 79 % plánovaných elektráren by mělo stát v oblastech, které mají nouzi o vodu. Elektrárny vyžadují pro svůj provoz značné množství vody a to nejen pro účely chlazení. Indie si tak bohužel pozdě uvědomuje, jak je důležité při plánování nových staveb počítat s vodními zdroji.
Závod na zpracování kalů vybudovaný skupinou Veolia v Hong-kongu je více než jen průmyslovým podnikem. Jde o skutečně ekologicky šetrný komplex, který je z hlediska energie a vody naprosto nezávislý a soběstačný.
Veolia spolupracuje se servisní firmou Jenets při odečtech vodoměrů obyvatel Tokia, Ósaky a Kjóta.
Počet obyvatel: 880 000
ÚPLNÝ PROGRAM PŘÍSTUPU K VODĚ
Společnost Veolia realizuje v Guayaquilu, největším městě v Ekvádoru, program přístupu k vodě umožňující všem rodinám využívat kvalitní veřejné služby.
ENERGETICKY SOBĚSTAČNÁ ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD
Čistírna odpadních vod, kterou Veolia provozuje v Geře, vyrobí dostatečné množství energie pro zajištění svého každodenního provozu.
MODEL ENERGETICKÉ OPTIMALIZACE
Společnosti Dalkia, pověřené výstavbou a provozem tepelné sítě
„Sud-ouest“ („Jihozápad“) ve městě Harbin, se podařilo v tomto městě na severovýchodě Číny dosáhnout vynikajících energetických výsledků s bilancí 40% nárůstu energetické účinnosti.
VEOLIA OPTIMALIZUJE VÝKONNOST SLUŽEB DODÁVKY VODY A ČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD
Zlepšením celkové výkonnosti veřejných služeb dodávky vody a čištění odpadních vod ušetří město New York 100 až 200 milionů dolarů ročně.
ZELENÁ ENERGIE VÝRAZNĚ VZRŮSTÁ
Více než 15 % z celkové výroby energie pro tyto sítě pochází ze zelené energie.
VEOLIA ZAJIŠŤUJE NAKLÁDÁNÍ S ODPADY V JIŽNÍ ČÁSTI SYDNEY
V Austrálii podporuje Veolia přechod od modelu zpracování a skladování odpadu ve městě k jeho využití.
SÍTĚ VÝROBY TEPLA A CHLADU NAPOMÁHAJÍ K OBNOVĚ MĚSTA
Baltimore, dvacátá největší americká metropole a starobylé průmyslové město, se změnilo na nejmodernější středisko služeb.
VODA PRO PRŮMYSL A OBYVATELE
Společnost Veolia postavila a provozuje v Durbanu závod na recyklaci upravených odpadních vod. Město tak může poskytnout místnímu průmyslu dostatečné množství vody za optimalizovanou cenu a vyčlenit zdroje sladké vody na výrobu pitné vody pro obyvatelstvo.
Počet obyvatel: 510 000
Počet obyvatel: 900 000
Počet obyvatel: 1 000 000
Počet obyvatel: 1,4 mil. obyvatel zásobených společností Aqua Pennsylvania
Více než 3,5 miliardy lidí nemá k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění vod odpadních.
Počet obyvatel: 2 000 000
Počet obyvatel: 500 000
Počet obyvatel: 127 000.
Procento nefakturované vody se během 3 let snížilo ze 30 % na 10 %.
Počet obyvatel: 280 000.
Počet obyvatel: 440 000
Počet obyvatel: 310 000
Počet obyvatel: 103 000. Během osmi let byla zajištěna nepřetržitá dodávka vody pro 10 128 odběratelů, čímž došlo ke zvýšení míry pokrytí z 0,89 procent na 52,87 procent.