Počet obyvatel: 510 000
Správce:
Město Gdaňsk, Polsko
Provozovatel vodovodní a kanalizační infrastruktury:
Saur Neptun Gdansk (SNG)
Poloha:
Gdaňsk a Sopoty, východní Pomořany, Polsko. V roce 2011 dosáhl počet obyvatel v oblasti 510 000. Gdaňsk je hlavním polským přístavem v Baltském moři. Je to město bývalého představitele revoluce a prezidenta Lecha Walesy. Gdaňsk je se svými plážemi i důležitým prázdninovým letoviskem. Společně s plážemi a vybavením sousedních Sopot přitahuje ročně více jak 1 milion návštěvníků.
Popis PPP projektu:
Provozní smlouva byla v roce 1992 podepsána na dobu 30 let mezi smluvními partnery městem Gdaňsk a společností Saur Neptun Gdansk (SNG). Společnost SNG je akciovou společností, kterou z 51 % vlastní francouzská soukromá skupina Saur International a ze 49 % město Gdaňsk. Tato „smíšená“ společnost provozuje a zajišťuje vodovodní a kanalizační služby pro města Gdaňsk a Sopoty. Je odpovědná za provozování a údržbu systému s cílem udržet kvalitu a standardy služeb, fakturace a výběru tržeb. Dnes zajišťuje vodu pro 510 000 obyvatel.
Město Gdaňsk zůstalo majitelem infrastrukturního majetku, a to prostřednictvím majetkové společnosti GIWK (Gdanska Infrastruktura Wodociagowo-Kanalizacyjna). Tato společnost je odpovědná za vznik a realizaci nových investic. Město i nadále odpovídá za regulaci a výši vodného a stočného, jelikož cenu schvaluje každým rokem vedení města.
Gdaňská PPP smlouva je velmi často uváděna jako první velký PPP kontrakt ve střední Evropě. Jedná se v něm o 2-úrovňovou spolupráci veřejného sektoru se soukromým, která je dána jednak PPP smlouvou uzavřenou mezi místním stupněm státní správy a provozovatelem a také spoluvlastnictvím provozní společnosti.
Kontext a cíle PPP projektu:
Základním důvodem pro uzavření PPP smlouvy byly problémy související se zcela nevyhovující kvalitou dodávané pitné vody obyvatelům města Gdaňsk. Navíc časté poruchy na síti vedly k velkým ztrátám vody (25 % nefakturované vody v roce 1992) a k problémům s plynulostí dodávek vody. Nečištěná odpadní voda, kvůli nedostatečným investicím do systému, zapříčinila uzavření pláží na mořském pobřeží mezi Gdaňskem a Sopotami.
Odstranění znečištění s cílem chránit životní prostředí
V přímořském letovisku Sopoty ležícím poblíž Gdaňsku se nacházejí pláže světové úrovně, včetně příslušného rekreačního vybavení a nejdelšího dřevěného mola v Evropě. Nicméně kvůli chybějícímu čištění odpadních vod vytékaly toxické odpadní vody přímo do moře, což v roce 1978 způsobilo uzavření pláží.
Za pouhé dva roky trvání smlouvy se však společnosti SNG podařilo v roce 1994 překonat původně neexistující čištění odpadních vod a slavnostně otevřít pláže, a tím umožnit koupání mezi Gdaňskem a Sopotami. Životní prostředí ve zdejší přímořské oblasti bylo ozdraveno a byla obnovena zašlá sláva a rozkvět tohoto rekreačního střediska. V celém přímořském regionu došlo doslova k turistickému boomu.
Zajistit bezpečnost pitné vody
Společnost SNG se zaměřila na modernizaci úpraven pitných vod, které využívají povrchové vody. Díky použití nových technologií a systémů na úpravu pitné vody se společnosti SNG rychle podařilo dosáhnout kvality vody odpovídající evropským standardům pro pitnou vodu.
V roce 1992 pouze 8 % pitné vody z gdaňské vodovodní sítě odpovídalo požadavkům evropských předpisů, kdežto v roce 2010 to bylo již 87 %.
V roce 2010 společnost SNG získala certifikát kvality ISO 22000: 2005, který se týká analýzy rizik a kritických bodů ve společnosti. Tento certifikát potvrzuje dobrou kvalitu pitné vody v Gdaňsku odpovídající pravidlům pro bezpečnost potravin.
K průběžnému sledování kvality vody využívá společnost SNG moudrosti samotné přírody: systém biomonitoringu je založen na chování pstruhů duhových a slávek (Unio tumidus – velevruba nadmutého).
V roce 2010 byla v Gdaňsku kvalita vody tímto způsobem střežena 80 pstruhy a 40 slávkami.
Podíl vody vyhovující evropským limitům:
Zlepšit spokojenost s kvalitou vody
Ještě před PPP projektem se od zlepšení kvality pitné vody očekávalo mnohé: „Lidé říkali, že jsou dokonce ochotni přivítat samotného ďábla, kdyby se kvalita vody zlepšila jen o trošičku!“ (jak uváděl výzkumný projekt v roce 2005).
Pokroky, kterých společnost SNG dosáhla, zcela otočily vnímání spotřebitelů vody.
V roce 2010 uskutečnila společnost Brita, leader v oblasti produktů na filtraci vody, v celém Polsku test v rámci, kterého byla zkontrolována kvalita kohoutkové vody poskytované 10 největšími dodavateli pitné vody. Ukázalo se, že některé výsledky jsou pozoruhodné a svědčí o velmi vysoké spokojenosti s kvalitou dodávané pitné vody. Gdaňská kohoutková voda vyšla jako vítěz v kategorii vůně a chutě. Nedávné průzkumy spokojenosti zákazníků ukázaly, že 70 % spotřebitelů považuje kvalitu pitné vodu za vynikající (zdroj: společnost SNG).
V porovnání se situací v roce 1992 se spokojenost s vodou dramaticky zvýšila jak po objektivní, tak i po subjektivní stránce.
Další úspěchy: snížení ztrát vody
• poruchy na síti se snížily o 50 %.
• ztráty vody v gdaňské vodovodní síti klesly z 25 % na 13 % (v roce 2010).
• byl aplikován systém na sledování úniků v celé distribuční síti.
• to vše vedlo k výrazným úsporám vody (460 000 m3 v roce 2010 v porovnání s rokem 2009).
„Společnost Saur Neptun Gdansk odvedla vynikající práci, aby zajistila vysoký standard poskytovaných služeb, mezi nimiž lze zmínit perfektní kvalitu pitné vody.”, Pawel Adamowicz, starosta města Gdaňsk, Global Water Summit, Berlin 2011.
Diskuze o výhodnosti veřejného a soukromého provozování se vedou nejenom v ČR, ale i jinde v Evropě. Podle včerejšího Le Parisien zástupci svazku obcí Plaine commune rozhodli tento týden o přistoupení obcí Saint-Ouen, La Courneuve a Épinay do vodárenského sdružení regionu Île-de-France Sedif, který provozujeme skupina Veolia.
Členské země OSN jednomyslně přivítaly závěrečný dokument, který se týká programu rozvoje v období po roce 2015 a Cílů udržitelného rozvoje. Otevírá se tak cesta k naplnění rozvojové agendy po roce 2015.
Jak by mohl přechod na kruhovou ekonomiku ochránit naše životně důležité zdroje? Odpověď na tuto otázku hledá Martin Stuchtey, ředitel mnichovské pobočky společnosti McKinsey, který rovněž stojí v čele jejího Centra pro podnikání a životní prostředí společnosti. Text byl vytvořen ve spolupráci s Nadací Ellen MacArthurové, která propaguje vzdělávací a podnikatelské iniciativy podporující rozvoj kruhové ekonomiky, a viceprezidentem pro inovace a trhy ve společnosti Veolia Laurentem Augustem.
V důsledku smrtících výbuchů ve městě Tchien-ťin dne 12. srpna letošního roku pověřily čínské úřady společnost Veolia vyčištěním 1 100 tun toxických odpadních vod.
Francouzská skupina Veolia zpracuje v severočínském Tchien-ťinu stovku tun kontaminované odpadní vody. Důvodem jsou obavy z chemické kontaminace po silných explozích, k nimž došlo ve středu 12. srpna večer v průmyslové zóně tohoto města.
Veolia řídí veškeré aspekty veřejných vodohospodářských služeb pro japonské město Hakone západně od Tokia, což obnáší i dodávku vody pro "onsen", tradiční japonské lázně.
Sdružení SIAAP (Syndicat Interdépartemental d‘Assainissement de l’Agglomération Parisienne) spustilo intenzifikaci sběrného systému odpadních vod pro širší aglomeraci Paříže, návazného předčištění a čerpání na městské čistírny odpadních vod (ČOV) s názvem „Avant-Seine“ v hodnotě 11 mld. Kč.
Skupina Veolia pracuje v kalifornském městě Rialto (101 700 obyvatel) pro Rialto Water Services, která odpovídá za investice do modernizace rozvodné vodovodní sítě a kanalizačního systému a zvyšování celkové kvality komunálních služeb. Smlouva byla uzavřena na dobu 30 let.
Společnost Veolia, světový specialista na vodohospodářské služby, odpadové hospodářství a energetické služby, v úterý 9. června oznámila, že získala zakázku v hodnotě 144 milionů dirhamů (cca 35 mil. eur) na rozšíření čistírny odpadních vod v Dubaji.
Téměř dvě třetiny indických elektráren se nachází na místech s nedostatkem vody. Navíc 79 % plánovaných elektráren by mělo stát v oblastech, které mají nouzi o vodu. Elektrárny vyžadují pro svůj provoz značné množství vody a to nejen pro účely chlazení. Indie si tak bohužel pozdě uvědomuje, jak je důležité při plánování nových staveb počítat s vodními zdroji.
Závod na zpracování kalů vybudovaný skupinou Veolia v Hong-kongu je více než jen průmyslovým podnikem. Jde o skutečně ekologicky šetrný komplex, který je z hlediska energie a vody naprosto nezávislý a soběstačný.
Veolia spolupracuje se servisní firmou Jenets při odečtech vodoměrů obyvatel Tokia, Ósaky a Kjóta.
Počet obyvatel: 880 000
ÚPLNÝ PROGRAM PŘÍSTUPU K VODĚ
Společnost Veolia realizuje v Guayaquilu, největším městě v Ekvádoru, program přístupu k vodě umožňující všem rodinám využívat kvalitní veřejné služby.
ENERGETICKY SOBĚSTAČNÁ ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD
Čistírna odpadních vod, kterou Veolia provozuje v Geře, vyrobí dostatečné množství energie pro zajištění svého každodenního provozu.
MODEL ENERGETICKÉ OPTIMALIZACE
Společnosti Dalkia, pověřené výstavbou a provozem tepelné sítě
„Sud-ouest“ („Jihozápad“) ve městě Harbin, se podařilo v tomto městě na severovýchodě Číny dosáhnout vynikajících energetických výsledků s bilancí 40% nárůstu energetické účinnosti.
VEOLIA OPTIMALIZUJE VÝKONNOST SLUŽEB DODÁVKY VODY A ČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD
Zlepšením celkové výkonnosti veřejných služeb dodávky vody a čištění odpadních vod ušetří město New York 100 až 200 milionů dolarů ročně.
ZELENÁ ENERGIE VÝRAZNĚ VZRŮSTÁ
Více než 15 % z celkové výroby energie pro tyto sítě pochází ze zelené energie.
VEOLIA ZAJIŠŤUJE NAKLÁDÁNÍ S ODPADY V JIŽNÍ ČÁSTI SYDNEY
V Austrálii podporuje Veolia přechod od modelu zpracování a skladování odpadu ve městě k jeho využití.
SÍTĚ VÝROBY TEPLA A CHLADU NAPOMÁHAJÍ K OBNOVĚ MĚSTA
Baltimore, dvacátá největší americká metropole a starobylé průmyslové město, se změnilo na nejmodernější středisko služeb.
Počet obyvatel: 3 200 000
VODA PRO PRŮMYSL A OBYVATELE
Společnost Veolia postavila a provozuje v Durbanu závod na recyklaci upravených odpadních vod. Město tak může poskytnout místnímu průmyslu dostatečné množství vody za optimalizovanou cenu a vyčlenit zdroje sladké vody na výrobu pitné vody pro obyvatelstvo.
Počet obyvatel: 900 000
Počet obyvatel: 1 000 000
Počet obyvatel: 1,4 mil. obyvatel zásobených společností Aqua Pennsylvania
Více než 3,5 miliardy lidí nemá k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění vod odpadních.
Počet obyvatel: 2 000 000
Počet obyvatel: 500 000
Počet obyvatel: 127 000.
Procento nefakturované vody se během 3 let snížilo ze 30 % na 10 %.
Počet obyvatel: 280 000.
Počet obyvatel: 440 000
Počet obyvatel: 310 000
Počet obyvatel: 103 000. Během osmi let byla zajištěna nepřetržitá dodávka vody pro 10 128 odběratelů, čímž došlo ke zvýšení míry pokrytí z 0,89 procent na 52,87 procent.