Počet obyvatel: 880 000
Dodávky vody v Ugandě:
Veřejné dodávky vody jsou poskytovány dvěma způsoby. Ve velkých městech je zajišťuje státní organizace NWSC (National Water and Sewerage Corporation). V malých městech byla vodárenská soustava původně vybudována centrální vládou (ministerstvem pro vodní hospodářství a životní prostředí a jeho místními vodohospodářskými orgány). Posléze byla předána městům, která si na její provozování a údržbu smluvně zajistila soukromé provozovatele.
Správci:
V malých městech vykonávají tuto roli městské úřady prostřednictvím svých vodohospodářských odborů.
Provozovatelé vodovodní infrastruktury:
V malých městech, kde žije celkem 880 000 obyvatel, zajišťuje provozování 18 různých lokálních soukromých společností, které jsou členy APWO (Association of Private Water Operators).
Poloha:
Malá města z různých částí Ugandy. Na PPP projekty jich bylo předvybráno přibližně 92, z nichž v 79 již funguje soukromý provozovatel.
V malých městech a venkovských oblastech Ugandy, kde žije 90 % populace, je nedostatek vody součástí každodenního života. V těchto oblastech 60 % obyvatel nemá přístup ke zdravotně nezávadné vodě. Šíří se zde choroby přenášené vodou a dětská úmrtnost je vysoká.
Popis PPP projektu:
Soukromí provozovatelé uzavírají kontrakty na krátkou dobu (3-5 let), na jejichž základě provozují a udržují infrastrukturní majetek vlastněný městy. Zajišťují též fakturaci a vztahy se zákazníky. Jsou tedy zodpovědní i za připojování nových zákazníků a terciální distribuční systém. Provozovatelé se zavázali k výkonnostním ukazatelům a jejich manažerský motivační bonus vychází z procenta „prodaná voda / tržby“. V novějších smlouvách byla navýšena odpovědnost za poskytování služeb a financování, přičemž některé z nich jsou uzavřeny na delší dobu (7-10 let).
Kontext a cíle PPP projektu:
Ugandská vláda se do tohoto projektu určenému malým městům pustila v roce 2000, jelikož čelila velké populační explozi a vysokému stupni chudoby.
Ministerstvo pro vodní hospodářství a životní prostředí investuje v malých městech po celé Ugandě do vybudování základní infrastruktury pro čerpání vody, její úpravu, akumulaci a distribuci.
Ve městech, která byla vytipována do projektu, jsou vyzýváni soukromí provozovatelé k účasti ve veřejné soutěži na provozování vodovodních sítí, na připojení nových zákazníků a zavedení fakturačního a platebního systému za poskytované služby.
V uplynulých 10 letech byl propracován regulační systém a znalosti provozovatelů se prohloubily. To ukazuje, jak může nabytí zkušeností rozšířit kapacitu a jak se začínají vyplácet benefity z externí kapacity stavebního úsilí rozvojových agentur. Dosažené výsledky jsou zřetelně zaznamenány v níže uvedených grafech a zachycují velký skok ve výkonnosti učiněný od roku 2007.
Rozšíření dodávek vody ve městech:
Jedním z nejlepších důkazů toho, jak soukromý provozovatel přispěl k rozšíření dostupnosti pitné vody, je nárůst počtu provozovaných aktivních zákaznických přípojek: nárůst z pouhých 4 700 přípojek v roce 2002 na 34 631 v roce 2011 (modré sloupce v níže uvedeném grafu).
Nárůst počtu aktivních přípojek a průměrný počet aktivních přípojek v daném městě
Za stejné období vzrostl průměrný počet aktivních přípojek ve městě z 215 na 394 (červená křivka v grafu). Vývoj tohoto ukazatele poukazuje na výrazné zvýšení „hustoty“ poskytovaných služeb.
Nárůst fakturace a inkasovaných plateb za služby:
Jedním z hlavních cílů ugandské vlády bylo zajistit a po ekonomické stránce zlepšit udržitelnost vodárenských služeb. Klíčem k tomu bylo ošetřit, aby spotřebitelé za poskytnuté služby dostávali fakturu a tu uhradili. Níže uvedený graf ukazuje výrazné zlepšení ve fakturaci a inkasování, ke kterému od roku 2007 došlo.
Finanční výzva:
Malá města musí čelit finanční výzvě z různých důvodů např.:
• obtížnost malých provozovatelů získat od opatrných komerčních bank finanční prostředky,
• nespolehlivé dodávky energií způsobující výpadky ve výrobě vody a zvýšení nákladů za zajištění náhradního zdroje (paliva),
• neschopnost chudých zákazníků platit náklady za připojení,
• relativně vysoký stupeň neuhrazených zákaznických faktur,
• nízký růst služeb daný slabými prvotními investicemi ze strany státu, kvůli čemuž byly ve městech špatné podmínky k životu.
Jednou z možností, jak překonat tuto finanční výzvu, je metoda OBA (Output Based Aid).
Metoda OBA je finančním mechanismem založeném na výsledcích společnosti s cílem zlepšit přístup chudých lidí k základním službám. Provozovatel předfinancuje poskytované služby, které jsou mu proplaceny pouze, když je dosaženo jejich nasmlouvané kvality, kterou zkontroluje a potvrdí třetí strana.
V roce 2005 bylo zahájeno 10 pilotních projektů s podporou a pod záštitou programu GPOBA (Global Partnership on OBAs ), v rámci něhož byly nabízeny granty na investice ve výši 3,2 mil. dolarů. Tyto pilotní akce zahrnovaly oba typy smluv týkajících se rozšíření stávající infrastruktury (Brownfield) na dobu 5 let nebo na 7-10 let s cílem „design-build-operate“ novou infrastrukturu (Greenfield). Smlouvy byly podepsány v roce 2008, takže ještě běží a očekává se jejich přínos cca 45 000 obyvatelům.
Smlouvy jsou hodnoceny podle nejnižší požadované dotace. Tento tendrový přístup přinesl 20% zvýšení efektivnosti. Vládní dotace na nově připojeného zákazníka jsou výrazně nižší než v tradičním „input-based“ modelu.
Srovnání dotačních požadavků na novou přípojku:
Typ projektu Brownfield Greenfield
OBA $ 0 - 36 $ 83 - 108
Input-based $ 30 - 138 $ 37 - 250
Účast soukromého finančního sektoru se pohybuje mezi 10-30 % investičních nákladů, což snižuje výši požadované státní dotace, která by v případě tradičního modelu dosahovala 100 %.
Projekty OBA mají ještě jednu výhodu, která spočívá v tom, že napomáhají soukromým provozovatelům ke snazšímu přístupu k financím a současně zvyšují ochotu místních bank půjčovat na vodárenské projekty. Dříve totiž nebyly banky nakloněny půjčkám na tento druh činnosti a požadovaly bankovní záruku ve výši 100 %.
Všechny tyto faktory pomáhají ugandské vládě k dosažení jejich cílů - 65% pokrytí kvalitnějšími dodávkami pitné vody do roku 2015 a 100% pokrytí do roku 2035.
Objem inkasovaných plateb se během posledních 5 let neustále zvyšoval: z 85 % v letech 2009/10 na 92 % v letech 2010/11. Toto zlepšení je přisuzováno větší bdělosti soukromých provozovatelů působících v malých městech.
Ugandská vláda, Zpráva Ministerstva pro vodní hospodářství a životní prostředí za rok 2011
Závod na zpracování kalů vybudovaný skupinou Veolia v Hong-kongu je více než jen průmyslovým podnikem. Jde o skutečně ekologicky šetrný komplex, který je z hlediska energie a vody naprosto nezávislý a soběstačný.
Diskuze o výhodnosti veřejného a soukromého provozování se vedou nejenom v ČR, ale i jinde v Evropě. Podle včerejšího Le Parisien zástupci svazku obcí Plaine commune rozhodli tento týden o přistoupení obcí Saint-Ouen, La Courneuve a Épinay do vodárenského sdružení regionu Île-de-France Sedif, který provozujeme skupina Veolia.
Další ročník již tradiční konference proběhne příští týden v hotelu DAP na Vítězném náměstí v Praze. Na programu opět budou aktuální informace z oblasti vodárenství, novinky z programu OPŽP i zkušenosti konkrétních měst a obcí s dotačním procesem.
Opět v přesném znění zveřejňujeme reakci Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory, na otevřený dopis profesora Wannera k návrhu nového nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod. Ten byl předložen vládě bez diskuze s odbornou veřejností a obsahuje několik významných nedostatků.
Členské země OSN jednomyslně přivítaly závěrečný dokument, který se týká programu rozvoje v období po roce 2015 a Cílů udržitelného rozvoje. Otevírá se tak cesta k naplnění rozvojové agendy po roce 2015.
Jak by mohl přechod na kruhovou ekonomiku ochránit naše životně důležité zdroje? Odpověď na tuto otázku hledá Martin Stuchtey, ředitel mnichovské pobočky společnosti McKinsey, který rovněž stojí v čele jejího Centra pro podnikání a životní prostředí společnosti. Text byl vytvořen ve spolupráci s Nadací Ellen MacArthurové, která propaguje vzdělávací a podnikatelské iniciativy podporující rozvoj kruhové ekonomiky, a viceprezidentem pro inovace a trhy ve společnosti Veolia Laurentem Augustem.
V důsledku smrtících výbuchů ve městě Tchien-ťin dne 12. srpna letošního roku pověřily čínské úřady společnost Veolia vyčištěním 1 100 tun toxických odpadních vod.
Francouzská skupina Veolia zpracuje v severočínském Tchien-ťinu stovku tun kontaminované odpadní vody. Důvodem jsou obavy z chemické kontaminace po silných explozích, k nimž došlo ve středu 12. srpna večer v průmyslové zóně tohoto města.
Veolia řídí veškeré aspekty veřejných vodohospodářských služeb pro japonské město Hakone západně od Tokia, což obnáší i dodávku vody pro "onsen", tradiční japonské lázně.
Sdružení SIAAP (Syndicat Interdépartemental d‘Assainissement de l’Agglomération Parisienne) spustilo intenzifikaci sběrného systému odpadních vod pro širší aglomeraci Paříže, návazného předčištění a čerpání na městské čistírny odpadních vod (ČOV) s názvem „Avant-Seine“ v hodnotě 11 mld. Kč.
Skupina Veolia pracuje v kalifornském městě Rialto (101 700 obyvatel) pro Rialto Water Services, která odpovídá za investice do modernizace rozvodné vodovodní sítě a kanalizačního systému a zvyšování celkové kvality komunálních služeb. Smlouva byla uzavřena na dobu 30 let.
Společnost Veolia, světový specialista na vodohospodářské služby, odpadové hospodářství a energetické služby, v úterý 9. června oznámila, že získala zakázku v hodnotě 144 milionů dirhamů (cca 35 mil. eur) na rozšíření čistírny odpadních vod v Dubaji.
Téměř dvě třetiny indických elektráren se nachází na místech s nedostatkem vody. Navíc 79 % plánovaných elektráren by mělo stát v oblastech, které mají nouzi o vodu. Elektrárny vyžadují pro svůj provoz značné množství vody a to nejen pro účely chlazení. Indie si tak bohužel pozdě uvědomuje, jak je důležité při plánování nových staveb počítat s vodními zdroji.
V listopadu 2008 byla zahájena realizace programu zavádění efektivního obchodního modelu v oblasti poskytování vodovodních a kanalizačních služeb (CAWSA) v Afghánistánu. Díky programu vzniklo více než 4800 vodovodních přípojek a náklady na výrobu poklesly až o 55 %.
Calgary se zařadilo na první místo nejnovější studie U.S. and Canada Green City Index, v kategorii voda, kterou provedlo Economist Intelligence Unit. Ve srovnání s 26 severoamerickými městy má Calgary nemenší únik vody (4 %) a je hluboko pod průměrnou spotřebou vody na osobu za den.
Nové video ukazuje, jak normy pomáhají vodárenské společnosti v Senegalu zvyšovat spolehlivost a účinnost provozu.
Bukurešť v minulých letech zažívala časté záplavy, převážně v důsledku nedostačujícího kanalizačního systému. Dlouhodobé řešení, ke kterému dospěli odborníci Veolie v Rumunsku, zlepšilo každodenní život místních obyvatel.
Veolia spolupracuje se servisní firmou Jenets při odečtech vodoměrů obyvatel Tokia, Ósaky a Kjóta.
Již více než deset let se Veolia stará o správu a údržbu závodů v Mulhouse, Sochaux a Vesoul pro společnost PSA Peugeot Citroën.
Poté, co postavila odsolovací stanici Jubail I, byla Veolia vybrána společností Marafiq, aby koncipovala, postavila a provozovala největší odsolovací stanici na ultrafiltraci a reverzní osmózu v Saudské Arábii, Jubail II.
Společnost Vallourec přejala nástroj vyvinutý společností Veolia pro sedm svých nejdůležitějších výrobních závodů.
Diageo vznikla v roce 1997 spojením společností Guiness a Grand Metropolitan. Dnes se jedná o největší firmu prodávající piva, vína a lihoviny na světě. Snaží se o snížení energetických výdajů a spotřeby vody ve svém hlavním skotském závodě.
Ozdravný proces v rámci Veolie probíhá už třetím rokem. Mezinárodní společnost působící ve vodohospodářství, energetice, ale také odpadovém hospodářství se v rámci celosvětové restruktualizace podařilo prakticky smazat svůj dluh i získat finanční prostředky na další investice a rozvoj.
S cílem snížit náklady spojené se spotřebou vody a zlepšit vodní bilanci se Mettis Aerospace v roce 2002 obrátila na společnost Veolia, aby se tato postarala o zpracování a recyklaci odpadních vod. Nová smlouva toto partnerství prodlužuje až do roku 2022.
Total zvolil automatizovaný proces čištění „non entry“ společnosti Veolia pro své průmyslové nádrže v evropských závodech.
Bahrajnská naftová společnost Tatweer Petroleum se rozhodla zvýšit výkonnost svých kapacit na zpracovávání odpadních vod u svých naftových vrtů. Vybrána byla společnost Veolia.
Veolia a IBM oznámily globální partnerství v oblasti „inteligentního“ vodohospodářství, energetiky a nakládání s odpady ve městech. Společnosti začnou využívat koncept „smart city“ využívající výhod digitálních technologií ve veřejných službách.
Zavedením nejvhodnějšího řešení pro znečištěné obaly se Veolii podařilo citelně zlepšit využití odpadů společnosti Danone.
Veolia dodává služby průmyslového čistění ve dvou velkých povrchových uhelných dolech společnosti Rio Tinto, v Novém Jižním Walesu.
Za deset let se služby dodávky vody v Šanghaji-Pudongu staly světovou platformou odborných zkušeností uvádějící do praxe vrcholně inovační technologie v oblasti řízení sítí zásobování pitnou vodou.
Veolia doprovází skupinu Mars ve své strategii snížení vodní a uhlíkové stopy.
Kanadská filiálka skupiny K+S, která je jedním z prvních světových výrobců hnojiv, se rozhodla integrovat HPD řešení vypařování-krystalizace do srdce svého nového závodu na výrobu potaše, v oblasti Saskatchewan.
Norská společnost Marine Harvest, světová jednička v chovu lososů, svěřila Veolii koncepci a výstavbu tří výrobních jednotek lososů, které patří mezi největší a nejmodernější ve svém druhu.
Veolia vyvinula unikátní proces na recyklaci odpadních vod vzniklých při zkapalňování plynu, kdy je 100 % opět použito přímo na místě.
Veolia a L’Oréal vyvinuly unikátní řešení na zpracování a využívání odpadových vod v závodě Suzhou, který se nachází v provincii Jiangsu, Čína.
Čeští spotřebitelé mají prostřednictvím smartphonů přístup k veškerým informacím ohledně služeb dodávky vody. Veolia nabízí dvě aplikace dostupné z iPhonu i ze smartphonů se systémem Android.
První vodárenské sdružení obcí v Evropě SYNDICAT DES EAUX D’ÎLE-DE-FRANCE (SEDIF) opět projevilo důvěru společnosti Veolia a v nové smlouvě, jejíž prioritou je solidarita, jí na dalších osm let svěřilo řízení svých veřejných služeb.
Maďarská legislativa nařizovala výstavbu čistírny odpadních vod pro závod v Nagykőrösu. Společnost Bonduelle se obrátila na společnost Dalkia, která okamžitě navrhla využití bioplynu získaného z organických látek pro výrobu páry.
AstraZeneca je jednou z největších světových farmaceutických společností a vyrábí inovativní léky, které účinně pomáhají bojovat proti nemocem, a to ve všech hlavních terapeutických oblastech. Závod v Macclesfieldu zahrnuje 15 specializovaných výrobních jednotek, které tyto léky vyvíjejí a produkují.
Počet obyvatel: 55 000 000
Počet obyvatel: 15 000 000
ÚPLNÝ PROGRAM PŘÍSTUPU K VODĚ
Společnost Veolia realizuje v Guayaquilu, největším městě v Ekvádoru, program přístupu k vodě umožňující všem rodinám využívat kvalitní veřejné služby.
ENERGETICKY SOBĚSTAČNÁ ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD
Čistírna odpadních vod, kterou Veolia provozuje v Geře, vyrobí dostatečné množství energie pro zajištění svého každodenního provozu.
MODEL ENERGETICKÉ OPTIMALIZACE
Společnosti Dalkia, pověřené výstavbou a provozem tepelné sítě
„Sud-ouest“ („Jihozápad“) ve městě Harbin, se podařilo v tomto městě na severovýchodě Číny dosáhnout vynikajících energetických výsledků s bilancí 40% nárůstu energetické účinnosti.
VEOLIA OPTIMALIZUJE VÝKONNOST SLUŽEB DODÁVKY VODY A ČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD
Zlepšením celkové výkonnosti veřejných služeb dodávky vody a čištění odpadních vod ušetří město New York 100 až 200 milionů dolarů ročně.
Počet obyvatel: 290 000
Počet obyvatel: 5 500 000
Počet obyvatel: 4 500 000
Ministerstvo průmyslu a obchodu má do konce listopadu zanalyzovat možné varianty koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Vyplývá to z dnes schváleného materiálu, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.
S Mgr. Janem Tomanem jsme si povídali o novém právnickém pojmu "pachtovních smlouvách" a praktických důsledcích zavedení této změny Občanského zákoníku pro oblast vodárenství.
ZELENÁ ENERGIE VÝRAZNĚ VZRŮSTÁ
Více než 15 % z celkové výroby energie pro tyto sítě pochází ze zelené energie.
VEOLIA ZAJIŠŤUJE NAKLÁDÁNÍ S ODPADY V JIŽNÍ ČÁSTI SYDNEY
V Austrálii podporuje Veolia přechod od modelu zpracování a skladování odpadu ve městě k jeho využití.
SÍTĚ VÝROBY TEPLA A CHLADU NAPOMÁHAJÍ K OBNOVĚ MĚSTA
Baltimore, dvacátá největší americká metropole a starobylé průmyslové město, se změnilo na nejmodernější středisko služeb.
Počet obyvatel: 3 200 000
Vláda dnes přerušila jednání o návrhu koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je nutné upravit navrhované usnesení a zúžit počet navrhovaných variant řešení. Premiér to uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.
VODA PRO PRŮMYSL A OBYVATELE
Společnost Veolia postavila a provozuje v Durbanu závod na recyklaci upravených odpadních vod. Město tak může poskytnout místnímu průmyslu dostatečné množství vody za optimalizovanou cenu a vyčlenit zdroje sladké vody na výrobu pitné vody pro obyvatelstvo.
Počet obyvatel: 510 000
Počet obyvatel: 900 000
Počet obyvatel: 1 000 000
Ministr životního prostředí Richard Brabec po svém uvedení do funkce odvolal všechny náměstky ministra z funkce. Na jejich pozice jmenoval nové vedení ministerstva.
Operační program Životní prostředí je v úspěšnosti čerpání financí z Evropské unie nejhorší v České republice. Ministr životního prostředí Richard Brabec chce přesunout část peněz v rámci jednotlivých prioritních os do oblastí, kde je větší šance na úspěšné dokončení projektů a zároveň budou mít reálný přínos pro zlepšení životního prostředí.
Smlouvy o nájmu a provozování a koncesní smlouvy pohledem nového občanského zákoníku.
Smlouvy o nájmu a provozování a koncesní smlouvy pohledem nového občanského zákoníku.
Počet obyvatel: 1,4 mil. obyvatel zásobených společností Aqua Pennsylvania
Více než 3,5 miliardy lidí nemá k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění vod odpadních.
Počet obyvatel: 2 000 000
Počet obyvatel: 500 000
Počet obyvatel: 127 000.
Procento nefakturované vody se během 3 let snížilo ze 30 % na 10 %.
Počet obyvatel: 280 000.
Počet obyvatel: 440 000
Počet obyvatel: 310 000
Počet obyvatel: 103 000. Během osmi let byla zajištěna nepřetržitá dodávka vody pro 10 128 odběratelů, čímž došlo ke zvýšení míry pokrytí z 0,89 procent na 52,87 procent.
Rrozhovor s prvním náměstkem MŽP ČR Martinem Frélichem o čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), zdlouhavých procesech, chybách v přípravě či administraci, letošním schváleném převodu 3,7 miliard korun z OPŽP na podporu výstavby pražského metra a chystaném programu pro další období.
O efektivitě vodárenských provozovatelů a přiměřeném zisku tentokrát s Antonínem Raizlem z poradenské společnosti Ernst & Young.
Rozhovor s ředitelem odboru Cenová politika Ministerstva financí Ing. Pavlem Maštálkou o zkušenostech s novou metodikou stanovení přiměřeného zisku i aktuálních statistikách Ministerstva zemědělství, z nichž vyplývá vyšší efektivita soukromých provozovatelů vodárenské infrastruktury.
V této sekci naleznete aktuální témata i informační podklady určené municipálním vlastníkům vodárenské infrastruktury.
Vodárenství v ČR je upravováno celou řadou zákonů, vyhlášek, nařízení a dalších právních předpisů.
Jak jsou nastaveny kompetence ministerstev v koloběhu vody od zdroje po koncového uživatele?