Počet obyvatel: 127 000.
Procento nefakturované vody se během 3 let snížilo ze 30 % na 10 %.
Správce:
Shenyang Economic & Technological Development Area (SEDA).
Provozovatel:
Shenyang Sembcorp Water Co. Ltd.
Poloha:
Shenyang je hlavním městem provincie Liaoning a důležitým hospodářským, politickým a průmyslovým centrem severovýchodní Číny. Na základě koncesní smlouvy jsou služby poskytovány 127 000 obyvatelům žijících na území o rozloze větší než 88,5 km2.
Popis PPP projektu (spolupráce veřejného a soukromého sektoru):
V roce 2008 společnost Shenyang Sembcorp Water Co. Ltd. získala do provozování, na základě partnerství v poměru 80/20 se společností SEDA, 3 úpravny vody a k nim příslušející vodovodní sítě. Společnosti byla udělena exklusivní koncesní práva na 30 let k dodávání pitné vody zákazníkům na tehdejším území a také na územích, která v rámci rozvoje teprve vzniknou. V současné době společnost vodou zásobuje více než 700 průmyslových zákazníků a přes 30 000 domácností (což představuje populaci přibližně 77 000 lidí).
“Shenyang Sembcorp Water je typickým příkladem úspěšného joint venture v Shenyangu; společnost Sembcorp využila svých bohatých obchodních zkušeností na vodohospodářském trhu a aplikovala technologie, které umí řešit problémy a přinášejí zákazníkům SEDA vynikající služby,” doplňuje ředitel SEDA.
Kontext a cíle PPP projektu:
Projekt v Shenyangu je prvním projektem v oblasti dodávek pitné vody společnosti Sembcorp v Číně. Celková projektová kapacita společnosti je 160 000 m3/den a celková délka sítí činí 210 km. Cílem projektu je dodávat vysoce kvalitní pitnou vodu spotřebitelům na území spravovaném institucí SEDA a zákazníkům zajišťovat ty nejlepší služby. Projekt má za úkol rozvíjet optimální způsob provozování tak, aby byl nastaven standard pro další projekty dodávek pitné vody v Číně.
Snižování objemu nefakturované vody:
Společnost zpracovala komplexní plán na snižování objemu nefakturované vody, jejíž množství před převzetím společnosti přesahovalo 30 %. Ke ztrátám docházelo především kvůli únikům způsobeným korozí na vodovodních řadech, špatnému uložení potrubí do země nebo kvůli extrémním vlivům počasí. Nicméně byly zjištěny i některé specifické faktory, které v Číně způsobují vysokou míru nefakturované vody.
1/ Špatná pokládka potrubí při výstavbě
Před převzetím společnosti byla výstavba vodovodů řízena různými organizacemi, neorganizovaná a nahodilá, což vedlo k neúplným a nepřesným údajům o vodovodních řadech. Nelegální připojení na řady byla tudíž těžce identifikovatelná. Společnost musela vynaložit velké úsilí k dohledání vodovodů, klapek a požárních hydrantů. Společnost taktéž posílila týmy pátračů a zavedla standardy provozních postupů.
2/ Nevhodná metodika měření
Nyní je aplikován systematický přístup k měření. Běžným jevem totiž bylo, že měřidla nebyla kalibrována a nebyla po řadu let vyměňována např. i když byla přesažena hranice jejich životnosti. Nepřesnosti některých starých měřidel se pohybovaly od 12 % do 14 %, což způsobovalo, že zákazníci spotřebovali daleko větší množství vody, než jim bylo naměřeno. Byl zrealizován plán průběžného systému měření.
3/ Vysoký objem nefakturované vody v obytných čtvrtích
Ve městě existuje přibližně 20 starých obytných čtvrtí. Ve většině z nich byl objem nefakturované vody velmi vysoký (70 % - 80 %) a podchyceno bylo pouze 20 % až 30 % dodané vody. Tento stav způsobovala především nízká kvalita vnitřních bytových rozvodů. Nyní je ovšem implementován detailní akční plán. Měření zahrnuje monitoring úrovně hladiny ve vodojemech, kontrolu všech šachet s klapkami a požárních hydrantů a také vodovodů kogenerační společnosti, dále zahrnuje i kontrolu nelegálních přípojek a neměřených přípojek. V jednom ze sídlišť bylo procento nefakturované vody sníženo ze 70 % na 5 %.
Díky aktivnímu přístupu se během tří let podařilo snížit procento nefakturované vody z více než 30 % na 10 % - 12 %.
Energetická efektivnost
Snižování objemu nefakturované vody vedlo též k vyšší energetické efektivnosti. Byla dokončena optimalizace energetické spotřeby celého provozu. Hlavními oblastmi ke zlepšení stavu po převzetí společnosti byly: provoz zásobovacích čerpacích stanic, využívání vodojemů, management zpětného praní a kontrola tlaku v zásobovacích pásmech. V současné době se na všech zásobovacích čerpacích stanicích používá kombinace variabilní rychlosti čerpadel a konstantní rychlosti čerpadel; na 4 zásobovacích čerpacích stanicích bylo nainstalováno 8 variabilních frekvenčních měničů s cílem zajistit chod čerpadel s vysokou mírou efektivity. Na všech čerpadlech ve společnosti bylo přezkoumáno a vyhodnoceno maximální možné využívání tarifů elektřiny mimo špičku, jelikož ty dosahují jen 1/3 ceny oproti ceně elektřiny ve špičce. Objem vody ve vodojemech je během dne udržován na nízké úrovni tím, že jsou vyřazena některá čerpadla na zdrojových vrtech vody. Zpětné praní filtrů bylo přenastaveno tak, aby probíhalo později během noci. Cyklus zpětného praní filtrů v nádržích byl optimalizován ze 24 hod. na 120 hod. a doba trvání zpětného praní byla zkrácena z 8 min. na 5 min. Sítě vodovodních řadů ze 3 úpraven vod, které před tím nebyly propojeny, byly propojeny v lednu 2011. Tím bylo umožněno optimalizování tlaku v zásobovacích pásmech prostřednictvím hydraulického modelu. Výsledkem je výrazné snížení jednotkové spotřeby energií. Úspory spotřeby energií na výrobní jednotku dosáhly 6 %.
Další výrazná zlepšení
Po převzetí společnosti byl v roce 2011 u všech zákazníků zaveden systém adresné fakturace a inkasování plateb. Tím vznikla zabezpečená a spolehlivá platforma pro fakturaci a výběr plateb.
Diskuze o výhodnosti veřejného a soukromého provozování se vedou nejenom v ČR, ale i jinde v Evropě. Podle včerejšího Le Parisien zástupci svazku obcí Plaine commune rozhodli tento týden o přistoupení obcí Saint-Ouen, La Courneuve a Épinay do vodárenského sdružení regionu Île-de-France Sedif, který provozujeme skupina Veolia.
Členské země OSN jednomyslně přivítaly závěrečný dokument, který se týká programu rozvoje v období po roce 2015 a Cílů udržitelného rozvoje. Otevírá se tak cesta k naplnění rozvojové agendy po roce 2015.
Jak by mohl přechod na kruhovou ekonomiku ochránit naše životně důležité zdroje? Odpověď na tuto otázku hledá Martin Stuchtey, ředitel mnichovské pobočky společnosti McKinsey, který rovněž stojí v čele jejího Centra pro podnikání a životní prostředí společnosti. Text byl vytvořen ve spolupráci s Nadací Ellen MacArthurové, která propaguje vzdělávací a podnikatelské iniciativy podporující rozvoj kruhové ekonomiky, a viceprezidentem pro inovace a trhy ve společnosti Veolia Laurentem Augustem.
V důsledku smrtících výbuchů ve městě Tchien-ťin dne 12. srpna letošního roku pověřily čínské úřady společnost Veolia vyčištěním 1 100 tun toxických odpadních vod.
Francouzská skupina Veolia zpracuje v severočínském Tchien-ťinu stovku tun kontaminované odpadní vody. Důvodem jsou obavy z chemické kontaminace po silných explozích, k nimž došlo ve středu 12. srpna večer v průmyslové zóně tohoto města.
Veolia řídí veškeré aspekty veřejných vodohospodářských služeb pro japonské město Hakone západně od Tokia, což obnáší i dodávku vody pro "onsen", tradiční japonské lázně.
Sdružení SIAAP (Syndicat Interdépartemental d‘Assainissement de l’Agglomération Parisienne) spustilo intenzifikaci sběrného systému odpadních vod pro širší aglomeraci Paříže, návazného předčištění a čerpání na městské čistírny odpadních vod (ČOV) s názvem „Avant-Seine“ v hodnotě 11 mld. Kč.
Skupina Veolia pracuje v kalifornském městě Rialto (101 700 obyvatel) pro Rialto Water Services, která odpovídá za investice do modernizace rozvodné vodovodní sítě a kanalizačního systému a zvyšování celkové kvality komunálních služeb. Smlouva byla uzavřena na dobu 30 let.
Společnost Veolia, světový specialista na vodohospodářské služby, odpadové hospodářství a energetické služby, v úterý 9. června oznámila, že získala zakázku v hodnotě 144 milionů dirhamů (cca 35 mil. eur) na rozšíření čistírny odpadních vod v Dubaji.
Téměř dvě třetiny indických elektráren se nachází na místech s nedostatkem vody. Navíc 79 % plánovaných elektráren by mělo stát v oblastech, které mají nouzi o vodu. Elektrárny vyžadují pro svůj provoz značné množství vody a to nejen pro účely chlazení. Indie si tak bohužel pozdě uvědomuje, jak je důležité při plánování nových staveb počítat s vodními zdroji.
Závod na zpracování kalů vybudovaný skupinou Veolia v Hong-kongu je více než jen průmyslovým podnikem. Jde o skutečně ekologicky šetrný komplex, který je z hlediska energie a vody naprosto nezávislý a soběstačný.
Veolia spolupracuje se servisní firmou Jenets při odečtech vodoměrů obyvatel Tokia, Ósaky a Kjóta.
Počet obyvatel: 880 000
ÚPLNÝ PROGRAM PŘÍSTUPU K VODĚ
Společnost Veolia realizuje v Guayaquilu, největším městě v Ekvádoru, program přístupu k vodě umožňující všem rodinám využívat kvalitní veřejné služby.
ENERGETICKY SOBĚSTAČNÁ ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD
Čistírna odpadních vod, kterou Veolia provozuje v Geře, vyrobí dostatečné množství energie pro zajištění svého každodenního provozu.
MODEL ENERGETICKÉ OPTIMALIZACE
Společnosti Dalkia, pověřené výstavbou a provozem tepelné sítě
„Sud-ouest“ („Jihozápad“) ve městě Harbin, se podařilo v tomto městě na severovýchodě Číny dosáhnout vynikajících energetických výsledků s bilancí 40% nárůstu energetické účinnosti.
VEOLIA OPTIMALIZUJE VÝKONNOST SLUŽEB DODÁVKY VODY A ČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD
Zlepšením celkové výkonnosti veřejných služeb dodávky vody a čištění odpadních vod ušetří město New York 100 až 200 milionů dolarů ročně.
ZELENÁ ENERGIE VÝRAZNĚ VZRŮSTÁ
Více než 15 % z celkové výroby energie pro tyto sítě pochází ze zelené energie.
VEOLIA ZAJIŠŤUJE NAKLÁDÁNÍ S ODPADY V JIŽNÍ ČÁSTI SYDNEY
V Austrálii podporuje Veolia přechod od modelu zpracování a skladování odpadu ve městě k jeho využití.
SÍTĚ VÝROBY TEPLA A CHLADU NAPOMÁHAJÍ K OBNOVĚ MĚSTA
Baltimore, dvacátá největší americká metropole a starobylé průmyslové město, se změnilo na nejmodernější středisko služeb.
Počet obyvatel: 3 200 000
VODA PRO PRŮMYSL A OBYVATELE
Společnost Veolia postavila a provozuje v Durbanu závod na recyklaci upravených odpadních vod. Město tak může poskytnout místnímu průmyslu dostatečné množství vody za optimalizovanou cenu a vyčlenit zdroje sladké vody na výrobu pitné vody pro obyvatelstvo.
Počet obyvatel: 510 000
Počet obyvatel: 900 000
Počet obyvatel: 1 000 000
Počet obyvatel: 1,4 mil. obyvatel zásobených společností Aqua Pennsylvania
Více než 3,5 miliardy lidí nemá k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění vod odpadních.
Počet obyvatel: 2 000 000
Počet obyvatel: 500 000
Počet obyvatel: 280 000.
Počet obyvatel: 440 000
Počet obyvatel: 310 000
Počet obyvatel: 103 000. Během osmi let byla zajištěna nepřetržitá dodávka vody pro 10 128 odběratelů, čímž došlo ke zvýšení míry pokrytí z 0,89 procent na 52,87 procent.